SI potrafi tworzyć syntetyczne odciski palców. Oszukają każdy skaner

Badacze z Uniwersytetu Nowego Jorku opisali wykorzystanie sztucznej inteligencji w nietypowy sposób. Może generować syntetyczne odciski palców, które oszukają każdy skaner biometryczny.

Skanery biometryczne w przeciągu ostatnich kilku lat stały się niemal powszechnym zabezpieczeniem przed niepowołanym dostępem. Znajdziemy je m.in., w elektronicznych zamkach do drzwi, laptopach, a także smartfonach. Teoretycznie dają pewność, że nikt niepowołany nie dostanie się do naszego domu lub sprzętu, ale w praktyce bywa z tym różnie. Spreparowanie odcisków palców jest bowiem możliwe, choć nie należy do rzeczy łatwych.

Być może wkrótce stanie się znacznie łatwiejsze, gdyż pomoże w tym sztuczna inteligencja. Naukowcy z Uniwersytetu Nowego Jorku opublikowali właśnie wyniki bardzo interesujących badań, w których wykorzystywali SI do oszukiwania skanerów biometrycznych. Udało im się opracować system o nazwie DeepMasterPrints, potrafiący stworzyć fałszywe odciski. Wykorzystano je następnie w systemie, gdzie rzekomo wskaźnik błędu wynosi jeden na tysiąc, osiągając aż 23% poziom sukcesu.

Osiągnięcie tego było możliwe dzięki temu, że większość czytników nie łączy części odcisku w jeden pełny obraz. A także dzięki temu, że skanując linie papilarne, jedynie część powierzchni palca dotyka skaner biometryczny. W ten sposób można znacznie łatwiej dopasować fałszywy odcisk do prawdziwego. Metodą prób i błędów, hakerzy mogliby więc wykorzystać takie generowane przez SI odciski, w celu uzyskania dostępu do systemu. Przypominałoby to nieco metodę brute force, używaną do odgadnięcia hasła.

Wyniki badań są z pewnością interesujące, ale na szczęcie dla zwykłych użytkowników nie stanowią zagrożenia. Kierownik zespołu Philip Bontrager twierdzi, że w celu uzyskania podobnej skuteczności na smartfonach, system musiałby zostać do tego zadania zoptymalizowany. Wymagałoby to jednak włożenia mnóstwa pracy i wykorzystania odwróconej inżynierii.

Naukowcy nie chcą jednak tworzyć narzędzia dla przestępców. Mają nadzieje, że ich wynalazek przyczyni się do tworzenia bardziej efektywniejszych systemów zabezpieczeń.

skaner biometryczny

Źródło: Theguardian.com

You may also like...