Skype furtką hakerów do przejęcia komputera

Najnowszy bug odkryty w komunikatorze Skype może stać się dla hakerów furtką do przejęcia kontroli nad naszym komputerem. Sprawa dotyczy nie tylko komputerów z Windowsem, ale również systemem MacOS.

Skype jest jednym z popularniejszych komunikatorów używanych na komputerach osobistych, więc można by sądzić, że jest to aplikacja w pełni bezpieczna. Specjaliści ds. bezpieczeństwa udowadniają jednak, że z tym bezpieczeństwem potrafi być bardzo różnie.

Ekspert Stefan Kanthak odkrył bowiem bardzo poważną lukę w systemie, która może stać się dla hakerów furtką do przejęcia kontroli nad naszym komputerem. Instaler aplikacji może bowiem zostać wykorzystany do wstrzyknięcia złośliwego kodu. Dzięki temu atakujący będzie mógł uzyskać pełny dostęp do komputera. Umożliwi mu to kradzież plików, kasowanie danych, a nawet instalację ransomware.

Co ciekawe luka, ekspert poinformował Microsoft o luce już we wrześniu ubiegłego roku. Dostał jednak odpowiedź, że jej załatanie wymagałoby przepisania znacznej części kodu aplikacji, więc nie da się tej sprawy rozwiązać tak łatwo. Koncern wyjaśnia, że poprawka prawdopodobnie zostanie zainstalowana dopiero w nowej wersji komunikatora.

Firma obiecuje, że na jego stworzenie przeznaczyła sporo zasobów, ale nie wiadomo kiedy nowa wersja klienta trafi do użytkowników.

Skype

Źródło: Zdnet.com

You may also like...