Smartbandy Fitbit wykryją i zmierzą chrapanie użytkownika

Google przygotowuje ciekawą aktualizację dla smartbandów firmy Fitbit. Te noszone urządzenia już wkrótce będą potrafiły wykrywać u swych użytkowników chrapanie.

Google, które jakiś czas temu stało się właścicielem firmy Fitbit specjalizującej się w sprzęcie noszonym, pracuje nad podniesieniem funkcjonalności produktów. Według najnowszych wieści, już wkrótce otrzymają zupełnie nową funkcję, która może przydać się osobom chrapiącym.

Fitbit wykryje nocne hałasy

W ostatniej aktualizacji oprogramowania dla Androida, eksperci natrafili na interesującą funkcję, która nie jest jeszcze aktywna. W kodzie oprogramowania znaleziono opcję nasłuchu dźwięków otoczenia podczas snu użytkownika. Odkryta funkcja nosi nazwę Snore & Noise Detect. Dzięki niej sprzęt noszony, za pomocą wbudowanego mikrofonu będzie mógł monitorować nocne hałasy, wykrywając różne dźwięki takie jak chrapanie.

Z opisu funkcji wynika, że firma najpierw określiła poziom nocnych hałasów, który stanowi podstawę jej działania. Specjalnie opracowany algorytm porównuje następnie wykryte hałasy z bazowym poziomem.

W przypadku chrapania, urządzenie określi jego częstotliwość jako łagodne (chrapanie przez 10 procent czasu), umiarkowane (10-40 procent czasu) lub częste. Ta ostatnia kategoria dotyczyć ma osób, które chrapią przez ponad 40 procent łącznego czasu snu. Mikrofon pozwoli też stworzyć tabelkę określającą ogólny poziom hałasu w naszej sypialni. Uwzględni w niej również chrapanie, oznaczając jego zakres od bardzo cichego (poniżej 30 dBA), aż do bardzo głośnego (90 dBA i wyżej).

Smartband zmierzy głośność chrapania

Czy nowa funkcja będzie miała praktyczne zastosowanie? Na razie trudno to stwierdzić, bo musimy pamiętać, że Fitbit nie określi dokładnie kto w sypialni chrapie. Jeśli więc śpimy z partnerem, zmierzy jedynie ogólny poziom hałasu oraz procentowo pokaże przez jaką część nocy chrapano.

Producent uprzedza też, że nowa funkcja będzie pochłaniała sporo energii. Firma rekomenduje więc, by przed zaśnięciem bateria była naładowana powyżej 40 procent, gdyż w przeciwnym wypadku sprzęt nie będzie działał przez całą noc.

Na chwilę obecną nie wiemy kiedy producent zdecyduje się aktywować nową opcję. Skoro jednak znalazła się w APK nowej aktualizacji, można założyć, że nastąpi to w niedalekiej przyszłości.

Fitbit

Źródło

You may also like...