Smartfon oceni jakość powietrza

Postępująca industrializacja miast sprawia, że coraz ciężej się w nich żyje z powodu zanieczyszczeń powietrza. Warto więc zaopatrzyć się w precyzyjne urządzenie, które pozwoli nam zmierzyć poziom zanieczyszczeń.

Jeśli mieszkacie w Los Angeles, Bombaju, czy innym dużym mieście, to macie problem z jakością powietrza zanieczyszczanego przez miliony samochodów, fabryki oraz inne źródła. Warto więc postarać się o wydajny miernik poziomu zanieczyszczeń, by informował nas kiedy wyjście do miasta, może być niebezpieczne.Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornia w San Diego, opracowali system o nazwie CitiSense, pozwalający zbadać jakość powietrza. System składa się z grupy wysłanych w miasto ludzi, wyposażonych w niewielkie urządzenia zawierające całą gamę sensorów, wykrywających stężenie ozonu, poziom dwutlenku azotu, tlenku węgla, ciśnienie atmosferyczne, wilgotność oraz temperaturę. Urządzenie za pośrednictwem Bluetooth łączy się ze smartfonem osoby, śledząc jej lokację (oczywiście anonimowo) i cały czas zbiera dane z różnych miejsc, przesyłając je następnie do centralnego serwera.

Dane poddawane są następnie obróbce, dzięki której można określić mapę obszarów jakości powietrza.

Więcej o projekcie, możecie dowiedzieć się z tego, niemal godzinnego wykładu profesora Billa Griswolda, naukowca z wydziału Komputerów, Nauki oraz Inżynierii na UC w Sandiego.

Źródło: Ucsdnews.ucsd.edu

You may also like...