Smartfony pomogą lekarzom w diagnozowaniu chorób

Smartfony dawno przestały pełnić rolę wyłącznie środka łączności. A z roku na rok ich funkcjonalność rośnie, zwiększając się przede wszystkim w zakresie medycyny.

Już niebawem smartfony staną się w pełni funkcjonalnymi urządzeniami diagnostycznymi, pozwalającymi wykrywać choroby, co może być szczególnie przydane w krajach Trzeciego Świata, gdzie poziom medycyny jest nadal bardzo niski.

Takie zastosowanie zapewnia nam Peek, czyli specjalny zestaw współpracujący ze smartfonem, którego celem jest diagnozowanie chorób oczu. Peek jest specjalną nakładką na kamerę smartfonu, połączoną z aplikacją pod Androida, dzięki której możemy sprawdzić czy wzrok pacjenta jest w porządku. Program wyposażono w kilka przydatnych funkcji, takich jak geotagging, pozwalający w prosty sposób zaznaczyć pozycję pacjenta, a także szereg testów służących do zbadania pola widzenia, jasności widzenia, rozpoznawania kolorów, obrazowania siatkówki itp.

Peek jest dziełem grupy londyńskich inżynierów, którzy swój wynalazek testują obecnie w Kenii. Jeśli technologia okaże się przydatna, wkrótce wejdzie do powszechnego użytku, pomagając ludziom w miejscach, gdzie trudno o profesjonalną pomoc medyczną.

Źródło: Peekvision.org

You may also like...