Smartfony Xiaomi ostrzegą przed trzęsieniem ziemi

Wkrótce nowe smartfony firmy Xiaomi zaoferują funkcję monitorowania trzęsienia ziemi. Jej działanie umożliwią sensory oraz algorytmy oparte na sztucznej inteligencji.

Jedną z najbardziej niszczycielskich sił natury jest trzęsienie ziemi. W kilka minut potrafi zmieść z powierzchni ziemi spore miasto, pochłaniając tysiące istnień ludzkich. Niezwykle ważne jest więc odpowiednio wczesne ostrzeżenie, aby ludzie mogli się ewakuować i znaleźć sobie schronienie.

Powstają więc sieci sensorów, które wykrywają wstrząsy i ostrzegają ludzi przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Już wkrótce taką funkcję będą oferowały również nowe smartfony chińskiej firmy Xiaomi.

Warto tu nadmienić, że już kilka lat temu koncern technologiczny udostępnił specjalny ROM MIUI przeznaczony dla telefonów i telewizorów Smart TV. Zintegrowano go wówczas z funkcją ostrzegania o trzęsieniach ziemi. Funkcja działa dzięki współpracy z Instytutem łagodzenia skutków katastrof i od listopada 2019 roku wysłała 12,64 mln ostrzeżeń. Ostrzegła o 35 trzęsieniach ziemi o magnitudzie co najmniej 4.0 lub wyższej.

Teraz Xiaomi pracuje nad nowym systemem wczesnego ostrzegania. Koncern zapewnia, że nowa technologia nie tylko ostrzeże o katastrofie, lecz także pozwoli monitorować trzęsienia ziemi. Rozwiązanie to wykorzysta wbudowane w smartfony sensory, by za ich pomocą w czasie rzeczywistym monitorować sejsmiczną aktywność planety.

Czujniki będą rejestrowały wstrząsy, a zebrane dane trafią następnie do sieci obliczeniowej ze sztuczną inteligencją, która zajmie się ich analizą. Sprawdzi ono czy faktycznie ma miejsce trzęsienie ziemi, a następnie obliczy jego magnitudę, epicentrum oraz czas nadejścia wstrząsów. Potem informacja trafi do centrum wczesnego ostrzegania, a stamtąd do smartfonów użytkowników.

To rozwiązanie pozwoli nie tylko ograniczyć koszty systemów wstrząsów, ale też znacznie zwiększy liczbę sensorów. Dzięki temu krajowa sieć wykrywania trzęsienia ziemi stanie się bardziej kompletna.

Funkcja trafi do wszystkich smartfonów Xiaomi oferowanych na chińskim rynku. Nie należy jednak spodziewać się jej na urządzeniach sprzedawanych poza Państwem Środka.

Xiaomi

Źródło

You may also like...