Dyski SSD będą mieć krótszą gwarancję z powodu kryptowaluty Chia

Producenci reagują na rosnącą popularność wydobycia kryptowaluty Chia, która jednak niszczy dyski SSD. Skracają więc gwarancję oraz żywotność oferowanych nośników.

Rosnący kurs Bitcoina ponownie zwiększył popularność kryptowalut i coraz więcej osób zabiera się za ich wydobycie licząc na ogromne zyski. Aby jednak stać się górnikiem trzeba posiadać ogromne środki finansowe na zakup wydajnych koparek. Dla przyszłych “milionerów” zbawieniem okazała się więc kryptowaluta Chia.

Do jej wydobycia nie trzeba bowiem ogromnej mocy obliczeniowej, a więc nie ma konieczności kupowania drogich kart graficznych. Wymagany jest natomiast duży i najlepiej szybki dysk twardy, więc górnicy rzucili się na dyski SSD. Szybko okazało się jednak, że Chia tak intensywnie wykorzystuje te nośniki, że niszczy je w ciągu kilku tygodni.

Dyski SSD z krótszą gwarancją

Dyski padają jak muchy, więc nabywcy korzystają z gwarancji producenta i odsyłają nośniki do serwisów. Dla producentów taka sytuacja jest mocno niekorzystna, gdyż musieliby wymieniać sprzęt po zaledwie kilku tygodniach od zakupu. Część z nich zaczyna więc ograniczać gwarancję oraz redukować żywotność oferowanych nośników, czyli tzw. TBW. Ten skrót oznacza prognozowaną ilość danych, które można zapisać na dysku w ciągu całej jego żywotności.

Zmiany są dość znaczne i wynoszą od ponad 50 do niemal 80 procent. Na przykład 250 GB dysk dotychczas miał TBW na poziomie 380 TB, natomiast obecnie ma jedynie 170 TB, a więc redukcja wynosi 55 procent. Dla nośników 500 GB zmniejszono żywotność z 800 TB do zaledwie 170 TB, czyli o 79 procent. W przypadku nośników 1 TB TBW zmniejszono z 1,665 TB do 360 TB, czyli o 78%, zaś w dyskach 2 TB zmalała z 3115 TB do 660 TB, a więc o 79 procent.

Takie zmiany wprowadziła m.in., firma PNY dla modeli LR8 CS3030, ale inni producenci zapewne także pójdą jej śładem.

Redukcja TBW oznacza znaczną redukcję okresu gwarancyjnego, którym objęte są dyski SSD. Jeśli użytkownicy intensywnie wykorzystujący nośniki np. do wydobycia Chia, przekroczą tę wartość w ciągu 5-lat od zakupu, nie naprawią ich w ramach gwarancji.

Producenci zniechęcają do Chia

Zmiana polityki producentów poprzez zniechęcenie górników do kupowania dysków SSD, ma na celu rzecz jasna ochronę ich interesów. Niestety ucierpią na tym również zwykli użytkownicy takich nośników, wykorzystujących je do pracy, np., obróbki grafiki lub filmów wideo. Takie osoby pracują na dużych plikach, więc ilość zapisywanych danych jest w ich przypadku dość znaczna. Wielu z nich również obejmie skrócenie okresu gwarancyjnego.

dyski SSD
dyski SS

Źródło

You may also like...