Nowy Snapdragon 670 zwiększy możliwości średnich smartfonów

Qualcomm zaprezentował właśnie procesor Snapdragon 670, zaprojektowany do smartfonów ze średniej półki. Nowy układ wkrótce trafi do pierwszych urządzeń.

Qualcomm całkiem niedawno zaprezentował Snapdragona 710, a ale to nie była jedyna nowość, jaką znany producent przygotował dla średnich smartfonów. Firma pokazała właśnie kolejny procesor, mianowicie Snapdragon 670, który ma wiele wspólnego z modelem z serii 7.

Nowy chip jest również ośmiordzeniowy i ma taką samą konfigurację rdzeni jak 710. Dwa duże rdzenie Kryo 360 oparte na architekturze Cortex-A75, zajmują się operacjami wymagającymi sporem mocy obliczeniowej. Sześć pozostałych Cortex-A55 jest energooszczędnych i zajmuje się mniej wymagającymi zadaniami. Pierwsze z nich pracują z taktowaniem zegara wynoszącym 2,0 GHz, drugie natomiast mają 1,7 GHz.

Według deklaracji producenta, taka konstrukcja pozwoliła uzyskać o 25% większą wydajność w porównaniu do Snapdragona 660. Nowy układ jest jednak o 35% wolniejszy od SD710. Istotną zaletą nowego chipu jest jednak 10 nm proces jego produkcji, co powinno znacznie zredukować zużycie energii elektrycznej. Qualcomm zapewnia, że w porównaniu do poprzednika jest ono 30 procent niższe, co rzecz jasna przełoży się na dłuższy czas działania sprzętu.

Snapdragon 670 posiada jednostkę graficzną Adreno 615, jednak nie ujawniono jej specyfikacji technicznej. Układ wyposażono również w znany już ISP Spectra 250, który może obsługiwać pojedynczą kamer 25 MP lub podwójną z matrycami 16 MP. Niestety okrojono go z kilku dość ważnych funkcji. Nie znajdziemy w nim więc HDR dla nagrywania wideo oraz wsparcia dla wyświetlaczy QHD+. Gorszy jest również modem, którym jest Snapdragon X12 LTE. Procesor dostał za to nowy AI Engine, który podnosi użyteczność funkcji opartych na sztucznej inteligencji.

Układ jest już dostępny na rynku, więc producenci wkrótce będą mogli wkrótce wprowadzić na rynek nowe smartfonny z tym procesorem.

Snapdragon 670

Snapdragon 670

Źródło: Qualcomm.com

You may also like...