Snapdragon 865: oficjalna specyfikacja nowego układu

Zgodnie z obietnicą, Qualcomm zaprezentował dziś oficjalną specyfikację nowego procesora Snapdragon 865. Już wkrótce pojawią pierwsze smartfony, które będą go posiadały.

Podczas wczorajszej konferencji na Hawajach, Qualcomm zaprezentował nowy procesor Snapdragon 865. Firma nie podała wówczas jej specyfikacji technicznej obiecując jednak, że zrobi to dziś. Producent właśnie spełnił tę obietnicę, podając wszystkie konkrety nowego układu.

Podobnie jak poprzednik jest to konstrukcja ośmiordzeniowa oparta na rdzeniach Kryo 585. Cztery rdzenie oparto na ARM Cortex A77 i przeznaczone są do zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej. Cztery pozostałe to Cortex A55 i włączają się do gry, gdy nie trzeba wykorzystać pełnej mocy, a istotne jest zużycie energii. Dzięki temu uzyskano niezłą równowagę pomiędzy wydajnością oraz zapotrzebowaniem na prąd.

Większa wydajność przy niższym zużyciu energii

Producent deklaruje, że zużycie energii udało się obniżyć o 25 procent i w porównaniu do poprzednika o tyle samo wzrosła wydajność. Wyświetlaniem obrazu zajmuje się natomiast układ Adreno 650 GPU, który jest o 25% mocniejszy i 35% oszczędniejszy od poprzednika.

Nowe procesory nie mogą się obyć bez jednostek sztucznej inteligencji. Snapdragon 865 posiada 5-tą generację silnika o dwukrotnie większej wydajności od 855. Procesor obsługuje pamięć LPDDR5 2750 MHz i LPPDR4 2133 MHz oraz posiada 3 MB cache. Dodano też kontroler pamięci dla lepszego jej wykorzystania. Sercem układu jest z kolei nowy Hexagon Tensor Accelerator o czterokrotnie większej wydajności oraz o 35 procent mniejszym zużyciu energii.

Procesor posiada ponadto nowy ISP o podniesionej wydajności obliczeniowej, przeznaczony do obsługi aparatów. Dzięki temu może dokonywać szybszej obróbki obrazu, a równocześnie potrafi spowolnić ten proces bez wpływu na końcowy rezultat. Pozwala to oszczędzać energię i zmniejszyć wydzielanie ciepła, a mimo to obróbka pikseli jest o 40% szybsza. Dzięki temu sprzęt może zajmować się zdjęciami o rozdzielczości do 200 MP.

Nowe możliwości nagrywania wideo

Oczywiście nie brakuje też obsługi HDR10+ dla zdjęć oraz 4K HDR dla wideo z trybem portretowym. Urządzenia wyposażone w nowy procesor będą mogły równocześnie nagrywać wideo w 4K HDR oraz wykonywać 64 MP zdjęcia bez utraty jakości. Jest to również pierwszy na rynku układ mobilny obsługujący Dolby Vision dla wideo oraz HLG, HDR10 i HDR10+.

To także pierwszy procesor Qualcomma potrafiący nagrywać wideo w 4K z prędkością 120 fps. Natomiast maksymalna prędkość nagrywania wynosi 960 kl/s.

Snapdragon 865 posiada też spore możliwości w zakresie łączności bezprzewodowej. Standardem jest oczywiście 5G, ale opcjonalnie pojawi się też podsystem Qualcomm FastConnect 6800 z obsługą Bluetooth 5.1. Jest też WiFi 6, pozwalające pobierać dane z prędkością do 1,8 Gbps, a także 8×8 MIMO. Modem Snapdragon X55 5G umożliwia z kolei pobieranie z prędkością aż 7,5 Gbps oraz obsługuje dynamiczne udostępnianie spektrum. Dzięki temu możliwe jest używanie sieci 5G do transmisji danych oraz innych celów.

Więcej funkcji dla graczy

Snapdragon 865 ma także funkcje dedykowane graczom. Procesor posiada wsparcie dla 144 Hz wyświetlaczy, jak również Game Color Plus 2.0. Dodatkowo dzięki specjalnemu oprogramowaniu może zmieniać paletę kolorów gier na HDR, w przypadku tytułów które nie obsługują tego standardu. Nie jest to jednak wyłącznie nasycenie barw oraz podniesienie kontrastu, gdyż potrafi zachować np., odcień skóry bohatera.

Nowy procesor jest pierwszym układem wyposażonym w funkcję Desktop Forward Rendering, będącą częścią Unreal 4 Engine. Nie chodzi tu jednak o mobilną wersję silnika, lecz pełną desktopową. Procesor potrafi więc obsługiwać wiele źródeł światła i cieni, a wszystko jest dynamicznie renderowane. Zapewni to zupełnie nową jakość grania z dużo lepszą grafiką niż dotychczas.

Ciekawostką jest to, że jest to pierwszy procesor z funkcją aktualizowania sterowników. Sterowniki Adreno GPU będzie można aktualizować za pomocą Google Play Store, podobnie jak robimy to z aplikacjami. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie, gdyż nie wymaga to już pełnej aktualizacji systemu. Sterowniki będą dedykowane do smartfonów określonych producentów.

Pierwsze smartfony posiadające Snapdragona 865, pojawią się na rynku w pierwszym kwartale przyszłego roku. Własne modele już potwierdziły m.in., Motorola, Oppo oraz Xiaomi, a to oczywiście dopiero początek i pojawi się ich z pewnością znacznie więcej.

Snapdragon 865

Źródło

You may also like...