Ekrany 8K to przeżytek? Sony pokazało wyświetlacz 16K za 6 milionów dolarów

Sony zaprezentowało nowy wyświetlacz z technologią Crystal LED przeznaczony na rynek konsumencki. Ekran prezentujący obraz w 16K może jednak kosztować niemal 6 milionów dolarów.

Na początku roku koncern Sony pokazał nowy ekran w technologii Crystal LED, przeznaczony dla kin. Nieco później japońska firma ogłosiła jednak, że nowa technologia będzie dostępna również dla zwykłych konsumentów. A robi ona duże wrażenie. Panel o przekątnej niemal 19 metrów, jest bowiem w stanie wyświetlać obraz o rozdzielczości aż 16K. Wyświetlacze mają być sprzedawane poprzez specjalne szkolonych i certyfikowanych dealerów. Wkrótce każdy kogo na nie stać, będzie mógł sobie takowy kupić.

System wykorzystuje moduły micro-LED’ów o rozmiarze 40×45 cm. Ich rozdzielczość wynosi 360 x 360 pikseli, zaś na każdy piksel przypadają trzy diody. Technologia działa podobnie do OLED’ów, jednak jest znacznie jaśniejsza. Taki ekran ma jasność aż 1000 nitów, 10-bitową skalę szarości oraz niezwykle wierną reprodukcję kolorów (140 procent palety RGB), a także doskonały efekt 3D.

Sony Crystal LED wyświetli obraz w 16K

Moduły można ze sobą łączyć, tworząc w ten sposób ekrany o różnych rozmiarach i rozdzielczości. Przykładowa konfiguracja dla rozdzielczości 1080p to 18 modułów o wymiarach 2,4 x 1,2 metra. Dla rozdzielczości 4K są to już 72 moduły o szerokości 4,8 metra. Rozdzielczość 8K wymaga 288 modułów i ma wymiary 9,6 x 5,4 m. Natomiast maksymalnie dostępna rozdzielczość to 16K i taki ekran składa się z aż 576 modułów, a jego wymiary wynoszą 18,9 x 5,4 m.

Ekran składamy więc niemalże jak z klocków, a od ich ilości zależy uzyskanie pożądanych parametrów. Technologia jest więc niezwykle funkcjonalna, jednak na korzystanie z niej będzie stać jedynie arabskich szejków, gdyż cena przyprawia o zawrót głowy. Jeden taki moduł kosztuje bowiem około 10 tys. dolarów. Jak więc łatwo policzyć, uzyskanie ekranu 4K będzie kosztowało 720 tys. dolarów. Natomiast zbudowanie wyświetlacza prezentującego obraz w rozdzielczości 16K, to wydatek aż 5,8 mln dolarów. Na razie jest to więc zbyt kosztowne rozwiązanie by wykorzystywać je w systemach kina domowego.

Sony na razie nie zdradziło kiedy technologia Crystal LED trafi do sprzedaży. Stworzony przez japońską firmę ekran można natomiast zobaczyć na żywo. Prezentowany jest na wystawie CEDIA expo odbywającej się w Kolorado.

Crystal LED

Źródło

You may also like...