Sony prezentuje możliwości sensora Sony IMX686

Sony zapowiada już nowy sensor obrazu Sony IMX686, opracowany dla urządzeń mobilnych. Pierwsze smartfony z tym wyposażeniem, pojawią się dopiero w przyszłym roku.

Sony może nie radzi sobie ze sprzedażą własnych smartfonów, ale za to robi całkiem niezłe sensory aparatów fotograficznych. Japońska marka rozpoczyna właśnie promowanie swego najnowszego sensora Sony IMX686. Jest to następca układu Sony IMX586 wyposażonego w 48 MP matrycę. Koncern zapewnia, że pierwsze urządzenia posiadające nowy sensor, do sprzedaży trafią już w przyszłym roku.

Sony IMX686

Firma na tę chwilę nie zamierza jednak zdradzać szczegółów technicznych nowego układu. Nie wiemy więc jaką rozdzielczość będzie oferował, choć pojawiają się spekulacje iż może to być 64 MP. Oczywiście tak naprawdę liczba megapikseli nie ma wiele wspólnego z rozdzielczością samych zdjęć, gdyż i tak wyniesie ona 16 MP. To dlatego, że producent zapewne zastosuje doskonale znaną technologię Quad-Bayer, polegającą na łączeniu czterech pikseli w jeden. Dzięki temu uzyskuje się mniejszy obraz, ale za to zawierający znacznie więcej szczegółów.

Sony IMX686

Zaprezentowane przez Sony wideo promujące możliwości nowego sensora, wygląda bardzo interesująco. Pokazuje duże bogactwo kolorów na wykonywanych z jego pomocą zdjęciach i to nawet w nocy. Dodam, że pokazanych fotografii nie wykonano za pomocą smartfona, lecz sensora podczepionego do peceta, ale w tym wypadku nie ma to większego znaczenia.

Na pewno ciekawe będzie porównanie Sony IMX686 z nowym 108 MP sensorem stworzonym przez Samsunga i Xiaomi. Będziemy jednak musieli na to poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Źródło

You may also like...