Sony Xperia Z5 w rękach iFixit

Ostatnie miesiące były bardzo pracowite dla redaktorów serwisu iFixit, który pomaga nam samodzielnie naprawiać urządzenia elektroniczne. Przetestowano bowiem wiele nowych modeli smartfonów, a wśród nich znalazła się także Xperia Z5.

Na przestrzeni ostatnich kilku tygodni, specjaliści z iFixit przetestowali wiele nowych modeli urządzeń. Tylko w październiku sprawdzili m.in. Galaxy Note 5, Nexusa 5X oraz Nexusa 6P. Natomiast w listopadzie rozebrali iPada Pro.

Zrobiło im się nieco zaległości, więc tym razem wzięto na warsztat nieco starszy smartfon, mianowicie Sony Xperia Z5, który w sprzedaży pojawił się we wrześniu tego roku. Rozebrano ten produkt na części pierwsze, przyznając mu bardzo wysoką notę za niezwykle przemyślaną konstrukcję, aczkolwiek tym razem nie zrobiło tego same iFixit, lecz zewnętrzna firma.

Xperia Z5 ma bardziej konwencjonalną obudowę, którą znacznie łatwiej jest otworzyć w porównaniu do poprzednich modeli. Wprawdzie trzeba użyć opalarki do osłabienia kleju, ale potem jest już znacznie łatwiej. Nie ma też problemu z samodzielną wymianą baterii. Wystarczy tylko odpiąć jej taśmę i można zastąpić nowym akumulatorem.

Zobacz najtańsze smartfony

Większość podzespołów we wnętrzu jest przykręcona śrubkami oraz przyklejona, więc ich demontaż jest prawdzie nieco problematyczny, ale możliwy do przeprowadzenia. Największym problemem jest konieczność uważnego rozłączania podzespołów, ponieważ niektóre z nich znajdują się w dość niekonwencjonalnych miejscach. Na przykład skaner linii papilarnych, zazwyczaj montowany pod przyciskiem Home lub z tyłu, tutaj znajduje się z boku pod przyciskiem włączenia smartfona. Sporo kleju zastosowano natomiast do zamocowania dolnego mikrofonu oraz przedniej kamery, więc jego usunięcie może być trudne.

Generalnie jednak modularna budowa, bardzo ułatwia samodzielną naprawę. Dodam, że Sony Xperia Z5 na polskim rynku kosztuje 2599 zł.

Xperia Z5

Xperia Z5

Źródło: iFixit.com

You may also like...