SprayableTech zrewolucjonizuje interakcję z urządzeniami
Za kilka lat piloty i ekrany dotykowe odejdą do lamusa. Zastąpi je rewolucyjna technologia SprayableTech, która każdą powierzchnię zmieni w system sterowania sprzętem.
Dzięki rozwojowi nowoczesnej technologii możemy realizować coraz więcej projektów, które przez wiele lat pozostawały wyłącznie koncepcjami. Pozwala to przenosić do realnego świata rozwiązania, istniejące dotąd jedynie w głowach naukowców. Jednym z takich rozwiązań może być technologia SprayableTech, opracowana przez naukowców z MIT.
SprayableTech zastąpi piloty i ekrany dotykowe
Jest to realizacja pomysłu opublikowanego w 1999 roku w magazynie The Computer, stworzonego przez naukowców z Palo Alto Research Center. Opracowali wówczas koncepcję cyfrowego interfejsu użytkownika, którego dałoby się bezproblemowo zintegrować z naszym codziennym życiem. Przyciski i elementy sterujące oraz reszta naszego środowiska fizycznego wówczas “byłyby nie do odróżnienia od siebie”.
Pomysł zaprezentowano na długo przed rozpoczęciem produkcji urządzeń z ekranami dotykowymi i nawet dziś jest prawdziwą rewolucją. Opisuje bowiem technologię pozwalającą przekształcić dowolną powierzchnię w dotykowy system sterowania urządzeniami. Okazuje się, że naukowcom z MIT udało się urzeczywistnić te koncepcję. Stworzyli bowiem technologię o nazwie SprayableTech pozwalającą nanieść zestaw dotykowych przycisków lub kontrolerów praktycznie na dowolny element. I to za pomocą puszki farby w spraju.
Oczywiście nie jest to zwykła farba, lecz specjalny przewodzący tusz, umożliwiający stworzenie obwodu elektronicznego. Poniższe wideo dokładne obrazuje zasady działania nowej technologii, która jak widać ma ogromne możliwości. Na przykład sterowanie lampą można nanieść bezpośrednio na ścianę, a następnie kontrolować oświetlenie poprzez dotknięcie określonych jej fragmentów.
Film pokazuje również, że technologię da się nanieść na praktycznie dowolną powierzchnię. Badacze testowali m.in., tapety, beton, drewno, a nawet ceramiczne płytki łazienkowe. Farbę nanosili też na powierzchnie zaokrąglone, pod kątem, na kanapy, ściany, przestrzenie małe i duże. Rozpylali ją praktycznie na wszystko, a tam gdzie ją naniesiono powstawał system sterujący sprzętem.
Jak widać technologia SprayableTech ma ogromne możliwości i można ją stosować na wiele sposobów. Gdy tylko pojawi się na rynku, całkowicie zmieni sposób interakcji z domową elektroniką, znacznie podnosząc wygodę sterowania sprzętem. Jeśli chcecie dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej, to zapraszam na stronę uczelni, gdzie znajdziecie dokładne informacje.
Technogadżet w liczbach