Stracił 280 mln w Bitcoinach, bo zapomniał hasła

Pewien programista zapomniał hasła do swego portfela Bitcoinów. Problemy z pamięcią mogą go kosztować niemal 300 mln dolarów, gdyż miał w nim 7002 BTC.

Z powodu ostatniego niezwykle dużego wzrostu kursu, Bitcoin znowu zaczyna wzbudzać ogromne zainteresowanie. Kilka dni temu wartość tej kryptowaluty przekroczyła 40 tys. dolarów i wygląda na to, że nie jest to szczyt jej możliwości.

Praktycznie z dnia na dzień wiele osób stało się milionerami, gdyż wartość ich portfeli BTC znacznie się zwiększyła. Niestety nie dla wszystkich jest to powód do radości, zwłaszcza gdy zapomniało się hasła do własnego portfela. To właśnie przytrafiło się jednemu z programistów, który przez kłopoty z pamięcią nie ma dostępu Bitcoinów wartych obecnie około 280 mln dolarów.

Stefan jest programistą, który kilka lat temu wykonał pewne zlecenie, za które zapłacono mu 7002 bitcoinów. Wówczas nie była to duża suma, lecz mężczyzna wierzył że w przyszłości ich wartość może znacznie wzrosnąć. Nie pozbył się więc od razu otrzymanej kryptowaluty, lecz umieścił ją na chronionym hasłem twardym dysku IronKey. W ten sposób chciał ją zabezpieczyć przed utratą.

Problem w tym, że zapomniał hasła do dysku i tym samym do swego portfela Bitcoinów. W rozmowie z dziennikarzem New York Times przyznał, że zapisał je wprawdzie na kartce papieru. Teraz nie ma jednak pojęcia gdzie się ona znajduje. Należy tu wyjaśnić, że dysk IronKey pozwala na 10 krotne wpisanie błędnego hasła, po czym szyfruje dane uniemożliwiając ich odzyskanie.

Kłopot w tym, że Stefan wykorzystał już osiem prób i zostały mu tylko dwie. Jeśli nie uda mu się wpisać hasła poprawnie, wówczas po aktualnym kursie straci prawie 908 mln zł. Takie pieniądze ustawiłyby go na kilka pokoleń, a tymczasem straci je przez własne roztargnienie.

portfela Bitcoinów

Źródło

You may also like...