Odpowiedzialny za swatting w Call of Duty spędzi 20 lat w więzieniu

Amerykański rząd skazał mężczyznę odpowiedzialnego za swatting, na 20 lat więzienia. W wyniku żartu życie stracił mężczyzna, w którego żart był wymierzony.

Swatting to wyjątkowo groźne zjawisko praktykowane w Stanach Zjednoczonych. Mówiąc w wielkim uproszczeniu, jest to fałszywe zgłoszenie zdarzenia kryminalnego w domu swego celu. I najczęściej wykorzystuje się go jako zemstę za porażkę podczas grania online.

Amerykańskie władze starają się walczyć z tym zjawiskiem za pomocą nowych przepisów, które pozwalają surowo ukarać żartownisia. Jeden z nich już wkrótce przekona się na własnej skórze o skuteczności działań władz, gdyż najbliższe 20 lat spędzi w więzieniu. Jest to kara za swatting, związany z popularną grą Call of Duty.

Sprawa dotyczy wydarzeń z 2017 roku, kiedy to pokłócili się dwaj gracze w Call of Duty. Jeden z nich postanowił zemścić się na drugim i zatrudnił oskarżonego Tylera B., by dokonał fałszywego zgłoszenia przestępstwa. Problem w tym, że zleceniodawca pomylił adresy i zamiast do jego ofiary, policję wysłano do zupełnie obcej osoby.

Swatting spowodował śmierć mężczyzny

Policja otrzymała zgłoszenie, że w domu tym zabito już jedną osobę, a dwie kolejne przetrzymywane są jako zakładnicy. 28-latek nie wiedząc co się dzieje i myśląc, że jest to napad na jego dom, sięgnął po broń i został postrzelony przez funkcjonariuszy. Szybko wyjaśniono, że zgłoszenie było fałszywe, jednak nie udało się go już uratować.

Tylera B. oskarżono w listopadzie zeszłego roku. Sąd postawił mu zarzuty fałszywego zgłoszenia, którego efektem była śmierć człowieka. Oskarżono go również o cyberstalking, spisek oraz fałszywe zagrożenie. Dlatego najbliższe 20 lat spędzi w więzieniu federalnym. Sąd ukarał również dwie pozostałe osoby, od których wszystko się zaczęło

Niestety nie jest to jedyny przykład agresji w grach sieciowych, gdyż takie zdarzenia mają miejsce coraz częściej. W zeszłym roku aresztowano 45-letniego mężczyznę, po tym jak groził śmierci swemu 11-letniemu przeciwnikowi w grze Fortnite. Mężczyzna planował pozbawić go życia w szkole.

swatting

Źródło: Apnews.com

You may also like...