Do sześciu wzrosła liczba ofiar choroby atakującej użytkowników e-papierosów

Władze Kansas poinformowały o kolejnej śmierci użytkownika e-papierosów, u którego rozwinęła się poważna choroba płuc. Mężczyzna miał ponad 50 lat.

Amerykańskie służby epidemiologiczne oraz lekarze mają coraz większy problem tajemniczą chorobą płuc atakującą użytkowników e-papierosów. Niedawno informowałem o trzech zgonach oraz 450 przypadków choroby jednak choroba zbiera coraz większe żniwo, gdyż umierają kolejni chorzy.

Departament Zdrowia i Środowiska w Kansas poinformował o kolejnym zgonie związanym z tą dziwną chorobą. Z opublikowanego raportu wynika, że zmarł mężczyzna w wieku powyżej 50 lat. Pacjent cierpiał na bardzo tajemniczą chorobę płuc, która rozwinęła się u niego niezwykle gwałtownie. Łącznie liczba ofiar spowodowana tą chorobą wzrosła już do sześciu.

Zgłoszenia dotyczące tej choroby spływają z całego kraju. Jej symptomy bywają bardzo różne, gdyż czasem są to duszności i kaszel. Ale pojawiają się też inne symptomy zupełnie niezwiązane z oddychaniem, takie jak gorączka, bóle głowy, wymioty oraz biegunka. Zgłoszone przypadki dotyczą osób, które używają elektronicznych papierosów i wdychają płyny zawierające nikotynę oraz THC. Lekarzom nie udało się jednak zidentyfikować pojedynczego składnika łączącego wszystkie produkty, który mógłby odpowiadać za chorobę.

Władze Kansas zidentyfikowały dotąd sześć przypadków zgonów spowodowanych chorobą płuc, a wszyscy zmarli byli użytkownikami e-papierosów. W niemal 36 amerykańskich stanach zgłoszono łącznie ponad 450 przypadków tej choroby. CDC wspólnie z FDA oraz władzami stanowymi i lokalnymi lekarzami pracują nad ustaleniem przyczyn choroby.

Początkowo sądzono, że może ją powodować olejek zwany octanem witaminy E, którego znaleziono w kilku próbkach. CDC zdementowała to jednak wyjaśniając, że nie było go we wszystkich poprawnych próbkach. Lekarze ostrzegają więc, by na razie nie korzystać z tego gadżetu i uświadamiają użytkowników, że wdychają oni nie tylko parę wodną, ale też różne chemikalia. Niektóre z nich mogą być w jakiś sposób zanieczyszczone.

Elektroniczne papierosy

e-papierosów

Źródło

You may also like...