Sztuczna inteligencja umożliwi dronom szybki lot w nieznanym środowisku

Naukowcy z Uniwersytetu w Zürichu opracowali nową technologię dla dronów, dzięki którym będą mogły latać w nieznanym środowisku bez ryzyka rozbicia się. Pomoże im w tym sztuczna inteligencja.

Współczesne drony posiadają wprawdzie coraz nowocześniejsze rozwiązania antykolizyjne, jednak wciąż daleko im do ideału. Nie są w stanie zapewnić bezzałogowcowi bezpieczeństwa podczas autonomicznego lotu w nieznanym otoczeniu. Taka maszyna musi wcześniej zmapować środowisko, by wykryć znajdujące się w nim przeszkody i opracować trasę pozwalającą je omijać.

Nowa technologia dla autonomicznych dronów

Nie ma więc mowy, by taka maszyna mogła latać samodzielnie z dużą prędkością, nie rozbijając się przy tym. Naukowcy z Uniwersytetu w Zürichu opracowali jednak technologię, która może to zmienić. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, drony będą mogły samodzielnie latać szybko w nieznanym i skomplikowanym otoczeniu. Dzięki temu staną się bardziej użyteczne w sytuacjach zagrożenia życia oraz na placach budowy.

Opracowany przez naukowców algorytm pozwolił dronom działać bezpiecznie przy prędkości do 40 km/h, bez zderzenia z przeszkodami, drzewami czy ścianami. Co ciekawe cały proces nie wymaga przetwarzania danych przy pomocy zewnętrznych komputerów. Odbywa się bowiem wyłącznie w dronie, opierając się na kamerach pokładowych i obliczeniach pokładowego procesora.

Naukowcy wykorzystali sieć neuronową, która nauczyła się latać podczas obserwacji tzw. symulowanego eksperta. W tym przypadku był nim algorytm lecący wygenerowanym komputerowo dronem w symulowanych środowiskach wypełnionych skomplikowanymi przeszkodami. Algorytm przez cały czas miał pełną informację o stanie drona i odczyty z jego czujników. Pozwoliło mu to znaleźć najlepszą trajektorię dla danego środowiska.

dronów

Bezpieczne latanie w nowym środowisku

Badacze twierdzą, że ich symulowany ekspert zapewnił znaczną przewagę nad istniejącymi systemami sztucznej inteligencji. Muszą one bowiem wykorzystywać dane z czujników do tworzenia mapy środowiska przed zaplanowaniem swojej trajektorii oraz korzystać z mapy. Ten dwuetapowy proces jest czasochłonny i uniemożliwia loty z dużą prędkością.

Oczywiście technologia nie musi ograniczać się tylko do dronów i można ją wykorzystać również w autonomicznych samochodach. Posłuży również jako nowy sposób szkolenia systemów AI do pracy w środowiskach, w których zbieranie danych jest trudne, na przykład do eksploracji na innych planetach.

Źródło

You may also like...