Sztuczny liść rozwiązaniem problemu zmian klimatycznych
Zespół naukowców z Uniwersytetu Waterloo stworzył sztuczny liść, który potrafi przetwarzać dwutlenek węgla w paliwo. Może więc zlikwidować problem efektu cieplarnianego.
Drzewa od lat chronią naszą planetę przed zmianami klimatycznymi i nadmierną ilością dwutlenku węgla. W procesie fotozyntezy wykorzystują ten zabójczy dla człowieka gaz i przetwarzają go w tlen, którym oddychamy.
Problem w tym, że gwałtowny rozwój ludzkości zwiększa potrzebę tworzenia terenów pod budowę domów oraz uprawy rolne. Jest on niestety uzyskiwany kosztem drzew, które wycinane są w szalonym tempie. Człowiek niszczy w ten sposób zielone płuca planety, co w przyszłości może niekorzystnie wpłynąć na jakość życia. Na szczęście postęp w dziedzinie nowoczesnych technologii ma szansę temu zaradzić.
Zespół naukowców z Uniwersytetu Waterloo opracował sztuczny liść, który całkiem nieźle imituje zdolności prawdziwego. Potrafi absorbować z atmosfery dwutlenek węgla, by następnie przetwarzać go w procesie fotosyntezy. Zaskoczeniem może być jednak produkt końcowy, gdyż w przeciwieństwie do prawdziwych roślin jest to tlen oraz metanol, czyli ciekłe paliwo. Co ważne, wydajność technologii jest znacznie większa od wydajności natury wynoszącej około 1 procenta. Nowy wynalazek potrafi osiągnąć wydajność na poziomie aż 10 procent.
Nowy wynalazek może więc rozwiązać za jednym razem dwa problemy. Po pierwsze pomoże rozwiązać problem zmian klimatycznych, usuwając z atmosfery dwutlenek węgla. Po drugie zapewni tanie paliwo, które można wykorzystać do różnych celów.
Naukowcy szukają teraz partnerów pośród firm przemysłowych, które pozwolą systemy w większej skali. Poza tym zapowiadają dalsze prace nad udoskonalaniem swej technologii oraz podnoszeniem jej efektywności.
Technogadżet w liczbach