Te inteligentne gniazdko może być receptą na podwyżki cen prądu

Już wkrótce na europejskich rynkach pojawi się inteligentne gniazdko Xiaomi Smart Plug 2 Wi-Fi. Umożliwia zdalne kontrolowanie urządzeń oraz monitorowanie zużycia ich energii.

Zapowiedź wysokich podwyżek cen prądu, które mają wejść w życie w przyszłym roku sprawiła, ze wiele osób szuka pomysłów na oszczędność energii. Jednym z pomysłów może być inteligentne gniazdko, dzięki któremu można dokładnie sprawdzić ile energii zużywają dane urządzenia i wyłączać je, gdy z nich nie korzystamy. Taki sprzęt ma w ofercie również Xiaomi, które szykuje się do wprowadzenia na europejskie rynki nowego modelu Xiaomi Smart Plug 2 Wi-Fi.

Inteligentne gniazdko pomoże oszczędzać prąd

Nowe gniazdko umożliwi przekształcenie starszych urządzeń w inteligentny sprzęt. Przy jego pomocy będziemy mogli kontrolować np., lampę lub grzejnik, zdalnie je włączając lub wyłączając, a także monitorując zużycie energii. Z takim gniazdkiem, po wyjściu z domu nie będziemy już musieli zastanawiać się czy wyłączyliśmy żelazko lub światło w salonie. Wystarczy sięgnąć po smartfona i połączyć się z domową siecią, by to sprawdzić i ewentualnie wyłączyć co trzeba.

inteligentne gniazdko
Źródło: Xiaomi

Gniazdko posiada wbudowaną łączność Bluetooth 5.0 oraz Wi-Fi 2.4 GHz, co umożliwia kontrolowanie podpiętego sprzętu również spoza domu. Jest też kompatybilne z Google Home, dzięki czemu można sterować nim za pomocą głosowych.

Oczywiście głównym elementem sterującym jest aplikacja mobilna, która zapewnia znacznie większe możliwości kontroli. Z jej poziomu możemy ustalić grafik pracy podłączonych do niej urządzeń, ustawiając godziny ich włączenia lub wyłączenia. Ta funkcja może przydać się np., w przypadku grzejnika lub klimatyzatora. Wracając do domu z pracy, będziemy mogli odpowiednio wcześnie ogrzać lub schłodzić nasze mieszkanie.

inteligentne gniazdko
Źródło: Xiaomi

Dodatkowo aplikacja zapewnia dokładne statystyki dotyczące zużycia energii przez określone urządzenia. Wówczas możemy sprawdzić co najbardziej nabija rachunek za prąd i ograniczyć korzystanie z takiego sprzętu.

Oczywiście producent zadbał też o nasze bezpieczeństwo. Gniazdko posiada więc czujniki wykrywające problemy, takie jak przegrzanie lub przepięcie, wysyłając wówczas powiadomienie z aplikacji. Obudowa została ponadto wykonana z trudnopalnego materiału.

Inteligentne gniazdko dostępne jest już we Francji, gdzie kosztuje 19,99 euro (ok. 89 zł) oraz w Niemczech – 13,99 euro (ok. 62 zł). Na ten moment firma nie podaje kiedy pojawi się na pozostałych rynkach europejskich.

You may also like...