Rewolucyjna technologia Tecno zmieni smartfon w kameleona

Na targach MWC 2023 mieliśmy okazję zobaczyć nową technologię, opracowaną przez firmę Tecno. Dzięki niej nasz smartfon może zmieniać kolory niczym kameleon.

W Barcelonie można zobaczyć nie tylko nowe modele smartfonów, ale też interesujące technologie przeznaczone dla urządzeń mobilnych. Jedno z takich ciekawych rozwiązań zaprezentowała firma Tecno, które nazywa się Chameleon Coloring Technology.

Tecno przekształci smartfon w kameleona

Jest to technologia, dzięki której plecki naszego smartfona mogą dosłownie zmieniać kolory, zachowując się jak kameleon. Wystarczy jedno naciśnięcie przycisku, a pojawi się inna barwę. Można by pomyśleć, że po prostu zainstalowano na pleckach dodatkowy wyświetlacz, ale jest to bardziej skomplikowane rozwiązanie. Firma wyjaśnia, że wykorzystano pryzmat submikronowy, który rozprasza padające na niego światło. Zmiana ustawienia pryzmatu powoduje także zmianę widocznego koloru. Mamy więc do czynienia z techniką barwienia rozproszonego światła, która oferuje aż 1600 barw, zaś sama zmiana jest błyskawiczna i zajmuje 0,03 sekundy.

Tecno
Źródło: Tecno

Istnieje też możliwość mechanicznego sterowania światłem, dopasowując je np., do stanu baterii, odtwarzanej muzyki lub powiadomień. Innymi słowy, smartfon poprzez zmianę koloru poinformuje użytkownika, że bateria jest bliska wyczerpania, albo pojawiło się nowe powiadomienie.

Producent szacuje, że materiał jest w stanie wytrzymać około dwóch milionów zmian koloru, zanim ulegnie awarii. To bardzo dużo, bo przy założeniu iż będzie zmieniał go 100 razy dziennie, wystarczy to na wiele lat.

Tecno
Źródło: Tecno

Oczywiście musimy pamiętać, że zmiana koloru wymaga zasilania, więc musimy liczyć się z nieco większym zużyciem baterii. Producent twierdzi jednak, że jest ono znikome, gdyż 100 takich zmian zużyje energię odpowiadającą obejrzeniu 5-minutowego filmu na YouTube. Krótko mówiąc jest pobór mocy, ale nie na tyle duży, by skrócić działanie telefonu.

Technologia Chameleon Coloring Technology nie istnieje jeszcze nawet w fazie prototypu, więc nie wiadomo kiedy znajdziemy ją w nowych smartfonach. Muszę jednak dodać, że w zeszłym roku producent wprowadził na rynek smartfon Tecno Camon 19 Pro Mondrian Edition, wyposażony w bardzo zbliżone rozwiązanie. Zastosowano w nim specjalny panel, który po wystawieniu na słońce, może zmieniać barwę na niebieską, różową lub białą. Zastosowano w nim jednak technologię fotoizomerów polichromatycznych, a więc zupełnie inne rozwiązanie, które wymagało światła UV i nie dało się nim sterować.

Tecno
Źródło: Tecno

You may also like...