Technologia Ample naładuje auto elektryczne w 10 minut

Firma Ample opracowała rewolucyjną technologię, która przyspieszy ładowanie aut elektrycznych. Dzięki niej auto będzie gotowe do jazdy w mniej niż 10 minut.

Samochody elektryczne mają niewątpliwie wiele zalet, takich jak brak emisji spalin, lepsze przyspieszenie, czy też niższe koszty eksploatacji. Niestety ich największą wadą jest mały zasięg i konieczność bardzo długiego “tankowania”, co znacznie obniża ich atrakcyjność.

Takie auto nie jest więc uniwersalne i nadaje się jedynie do jazdy po mieście, gdyż o wyjeździe w dalszą trasę nie ma co marzyć. W Polsce wciąż jest bardzo mało ładowarek, a tych najszybszych jest jeszcze mniej. Oznacza to konieczność robienia czasem nawet kilkugodzinnych przerw w podróży w celu naładowania wyczerpanych akumulatorów.

Ample zrewolucjonizuje ładowanie aut elektrycznych

Gdyby ładowanie aut elektrycznych było tak szybkie jak tankowanie pojazdów spalinowych, to znacznie podniosłoby ich użyteczność. Być może wkrótce będzie to możliwe dzięki inżynierom firmy Ample, którzy opracowali odpowiednią technologię. Stworzony przez nich system w zaledwie kilka tygodni można rozmieścić w całym mieście, a dzięki niemu auto będzie gotowe do dalszej jazdy w czasie poniżej 10 minut.

Rozwiązanie wykorzystuje modularny system wymiany akumulatorów, podobny do rozwiązania stosowanego w niektórych skuterach elektrycznych. Innymi słowy, zamiast przez długi czas ładować baterie, można je błyskawicznie wymienić na świeżo naładowane, pozostawiając wyczerpane akumulatory.

Najważniejsze jest to, że stacje wymiany są w pełni autonomiczne, a więc nie wymagają obsługi ludzi. Samodzielnie zdemontują wyczerpane akumulatory, zastępując je naładowanymi. Wyczerpane baterie trafią następnie na specjalne półki, gdzie rozpocznie się proces ich ładowania.

ładowanie aut elektrycznych

Zielona energia do zasilania aut

Co więcej, same stacje nie muszą korzystać z miejskiej sieci energetycznej, więc nie będą jej dodatkowo obciążać. System przystosowano bowiem do produkcji zielonej energii z wiatru oraz promieni słonecznych. W ten sposób można je montować praktycznie wszędzie, bez potrzeby doprowadzania do nich prądu.

Stacje Ample są modularne i można je łatwo przystosować do różnych modeli pojazdów. Nie wymagają również żadnych fundamentów i można je zainstalować na powierzchni o rozmiarze dwóch miejsc parkingowych. Są więc idealnym rozwiązaniem dla takich lokalizacji, jak sklepy spożywcze, stacje benzynowe, czy też parkingi przy autostradach.

Firma rozpoczyna już instalację swego wynalazku w San Francisco i na razie będą mogły z niego korzystać duże floty elektrycznych pojazdów. Ample zapewnia jednak, że współpracuje z największymi producentami aut, by rozpocząć masową instalację stacji w USA, Europie oraz Azji.

Źródło

You may also like...