Technologia Tile pomoże odzyskać skradziony laptop

Współpraca firm Tile oraz Intela pomoże odzyskać skradziony laptop. Obie firmy pracują nad technologią ułatwiającą lokalizowanie utraconego sprzętu.

Założona w 2012 roku amerykańska firma Tile, to jeden z najbardziej znanych producentów lokalizatorów, ułatwiających znajdowanie zgubionego sprzętu. Przedsiębiorstwo opracowało niewielkie urządzenia, które przyczepione do kluczy, plecaków lub innych przedmiotów, w razie zgubienia pozwalają łatwo je zlokalizować.

Lokalizatory wykorzystują technologię Bluetooth LE, które cyklicznie pingują najbliższy smartfon, by zaktualizować swą obecną lokalizację. Jak wiemy Bluetooth LE nie ma wielkiego zasięgu, więc normalnie system pozwoliłby odnaleźć przedmioty znajdujące się w odległości wyłącznie kilkudziesięciu metrów. Technologia wykorzystuje więc specjalną anonimową sieć. Krótko mówiąc, jeśli nasza własność znajdzie się w pobliżu dowolnego telefonu z firmową aplikacją, ten automatycznie zgłosi jego pozycję. W ten sposób namierzymy ją nawet wówczas, gdy znajduje się daleko od nas.

Już wkrótce technologia przedsiębiorstwa, pomoże nam odnajdywać skradziony laptop. I wcale nie chodzi tu o przyklejenie lokalizatora do obudowy urządzenia i liczenie na to, że złodziej go nie usunie. Tile nawiązało bowiem współpracę z Intelem, której efektem będzie specjalny układ lokalizacyjny montowany wewnątrz komputerów.

Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie laptopy będą korzystały z nowego rozwiązania. Będzie to bowiem zależeć wyłącznie od ich producentów. Nie wiemy też jak bardzo technologia wpłynie na cenę komputerów. Lokalizator Tile kosztuje bowiem w sklepie 25 dolarów za sztukę, ale można założyć, że dzięki masowej produkcji, cena układu stanie się bardziej przystępna.

Dodam, że sam pomysł nie jest tak do końca nowy. W tym roku firma poinformowała bowiem o współpracy z HP, dzięki której wybrane modele laptopów będą kompatybilne z lokalizatorami. Ich pozycja będzie więc zgłaszała się w aplikacji, podobnie jak standardowe lokalizatory.

skradziony laptop

Źródło

You may also like...