Technologia Vapor Chamber może w chłodzić iPhone’y

Apple pracuje nad usprawnieniem systemów chłodzenia swych smartfonów. Być może przyszłe modele iPhone’ów będą wykorzystywały popularną technologię Vapor Chamber.

Smartfony wyposażane w coraz wydajniejsze procesory, potrzebują coraz wydajniejszych systemów chłodzenia. Niestety ze względu na rozmiary tych urządzeń nie da się tu zastosować rozwiązań doskonale znanych z pecetów, czyli wydajnych wentylatorów. Trzeba więc opracowywać inne technologie, które pozwolą skutecznie odprowadzać ciepło z wydajnych układów stłoczonych na stosunkowo niewielkiej przestrzeni.

Apple również szuka nowych pomysłów na skuteczniejsze chłodzenie swych smartfonów i według ostatnich doniesień prowadzi testy technologii Vapor Chamber. Jest to technologia komory parowej wypełnionej specjalnym chłodziwem. Nagrzewające się chłodziwo przechodzi następnie w stan gazowy, równomiernie rozprowadzając ciepło poprzez miedziane ciepłowody.

Według wypowiedzi jednego ze znanych analityków, amerykańska firma testuje obecnie to rozwiązanie dla przyszłej generacji iPhone’a. Źródło twierdzi, że koncern pracuje nad tym systemem już od pewnego czasu, lecz prace nad nim są wciąż na dość wczesnym etapie rozwoju. Na tę chwilę nie spełnia wysokich standardów firmy, stąd też producent dotąd nie wykorzystał technologii w swych smartfonach.

Nie można jednak wykluczyć, że producent zastosuje ją już w iPhonie 13, który trafi do sprzedaży w tym roku. Technologia zapewniłaby smartfonowi zdecydowanie lepsze chłodzenie, całkowicie eliminując ryzyko przegrzewania się podczas jego pracy.

Vapor Chamber

Źródło

You may also like...