Telewizory Smart TV ponownie na celowniku hakerów
Pogoń za nowinkami technicznymi i kupowanie urządzeń elektronicznych, które teraz pojawiają się na rynku, nie zawsze jest dobrym pomysłem. Są one bowiem coraz bardziej skomputeryzowane, a to z kolei sprawia, że często stają się celem ataków hakerskich.
Telewizory Smart TV są nowoczesne i dzięki całej masie dodatkowego oprogramowania, także bardzo wygodne w obsłudze oraz funkcjonalne. Niestety są też bardzo niebezpieczne, gdyż coraz częściej stają się celem ataku hakerów.
W przeszłości przeprowadzano już wiele tego typu włamań, a hakerom udawało się np. przejmować kontrolę nad wbudowaną w takie odbiorniki kamerą i podglądać domowników. Niestety producenci odbiorników nie przywiązują tak wielkiej wagi do poziomu zabezpieczeń sprzętu, co sprawia, że pełno w nich luk, na które tylko czekają hakerzy.
I właśnie odkryto kolejną o nazwie Red Button Attack, która rozprzestrzenia się po całej Europie, a być może wkrótce przeniesie się także na inne terytoria. Jej nazwa wzięła się z koloru przycisku na pilocie, który daje dostęp do treści na życzenie i wykorzystuje standard HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) używany w większości europejskich telewizorów Smart TV – np. w Niemczech korzysta z niego 90 procent odbiorników.
HbbTV jest standardem umożliwiającym reklamodawcom lepsze targetowanie promowanych treści i to właśnie tam znajduje się luka odkryta przez Yossi Oren oraz Angelos Keromytis z Columbia University Network Security Lab. Wspomniany duet jej istnienie zaprezentował po raz pierwszy w grudniu ubiegłego roku podczas jednego z paneli dyskusyjnych, jednakże ich odkrycie nie wzbudziło większego zainteresowania.
Hakerzy wykorzystują lukę umieszczają malware w jednej z aplikacji, które znajduje się pomiędzy użytkownikiem i serwerem. Gdy telewizor nawiąże połączenie z serwerem, malware może teoretycznie zdobyć dostęp do naszej domowej sieci, jeśli router nie jest zabezpieczony, a dzięki temu zdobyć hasła do naszego dysku w chmurze, portali społecznościowych oraz innych usług, do których jesteśmy zalogowani.
Wygląda więc na to, że kupno odbiornika Smart TV jest wyjątkowo złym pomysłem, tym bardziej, że doniesienia o tego typu zagrożeniach pojawiają się coraz częściej.
Źródło: Slashgear.com
Technogadżet w liczbach