TikTok zniknie z USA? Apple i Google mogą go usunąć ze swych sklepów
Być może już wkrótce TikTok stanie się niedostępny w USA. Komisarz Federalnej Komisji Łączności chce bowiem zakazania aplikacji, ze względu na ryzyko przekazywania do Pekinu poufnych danych użytkowników.
TikTok to aktualnie jedna z najpopularniejszych aplikacji mobilnych, z której na całym świecie korzysta grubo ponad miliard osób. Narzędzie to jest tak popularne, że w zeszłym roku zdetronizowało nawet wyszukiwarkę Google, stając się królem internetu.
Eksperci od dawna ostrzegają jednak przed tą aplikacją sugerując, iż może służyć do szpiegowania użytkowników. Najwyraźniej podobnego zdania jest Komisarz Federalnej Komisji Łączności, który domaga się od Apple i Google zablokowania aplikacji na swych platformach. Jego zdaniem może przekazywać do Pekinu poufne dane użytkowników.
Google i Apple usuną TikTok ze swych platform?
Komisarz uważa, że sprawa jest poważna, gdyż tylko w pierwszym kwartale tego roku, aplikację pobrało około 19 mln amerykanów. Oznacza to, że TiokTok gromadzi dane o znaczącej części populacji USA.
“Oczywiste jest, że TikTok stanowi niedopuszczalne zagrożenie bezpieczeństwa ze względu na rozległe gromadzenie danych w połączeniu z najwyraźniej niekontrolowanym dostępem Pekinu do tych wrażliwych danych” – powiedział Komisarz. Następnie poprosił Google i Apple o usunięcie TikTok ze swoich sklepów z aplikacjami za nieprzestrzeganie przepisów.
Według niego TikTok wcale nie jest zwykłą aplikacją społecznościową, gdyż to jedynie fasada. W rzeczywistości, to “wyrafinowane narzędzie nadzoru, które gromadzi ogromne ilości danych osobowych i wrażliwych“.
Komisarz powołał się również na niedawny raport BuzzFeed News, w którym zbadano wycieki audio z 80 wewnętrznych spotkań pracowników. W oparciu o te ujawnione nagrania, chińscy pracownicy firmy ByteDance, wielokrotnie uzyskiwali dostęp do prywatnych informacji o użytkownikach w USA.
Jeden z ludzi działu zaufania i bezpieczeństwa TikTok powiedział podobno podczas spotkania we wrześniu 2021 r., że “w Chinach widać wszystkie informacje“. Z kolei podczas innego spotkania można było usłyszeć, że inżynier z Pekinu określany jako główny admin, ma “dostęp do wszystkiego”.
Komisarz dał Google i Apple czas do 8 lipca na usunięcie aplikacji ze swych platform. Jeśli koncerny odmówią, będą musiały wyjaśnić swą decyzję.
Podejrzenia o przekazywanie do Chin poufnych danych
Co ciekawe, zaledwie kilka godzin przed opublikowaniem raportu przez BuzzFeed News, TikTok ogłosił, że przeniósł 100% ruchu użytkowników ze Stanów Zjednoczonych do nowej infrastruktury Oracle Cloud. Jest to część wysiłków firmy mających na celu rozwianie obaw władz USA dotyczących sposobu postępowania z informacjami o użytkownikach tego kraju.
To, że TikTok zbiera informacje o użytkownikach nie jest wcale tajemnicą. Zostało to potwierdzone, przez zbiorowy proces wytoczony firmie w zeszłym roku przez użytkowników. Przedsiębiorstwo w ramach ugody zgodziło się zapłacić 92 mln dolarów odszkodowania.
Okazało się bowiem, że bez informowania użytkowników gromadzi dane na ich temat, a następnie sprzedaje reklamodawcom. Aplikacja potajemnie zbierała mnóstwo informacji umożliwiających identyfikację posiadaczy kont. Były to m.in., dane biometryczne, pochodzenie etniczne, płeć i wiek.
Technogadżet w liczbach