Tizen we wszystkich urządzeniach Samsunga?

Obecnie znakomita większość produktów mobilnych koncernu Samsung, działa na Androidzie. To się może jednak zmienić, gdyż media donoszą, że koreański gigant planuje wykorzystać własną platformę Tizen we wszystkich swych urządzeniach, uniezależniając się tym samym od systemu stworzonego przez Google.

Po tym jak Windows Phone odszedł do lamusa, na rynku urządzeń mobilnych pozostały jedynie dwa systemy, mianowicie iOS oraz Android. Jest jeszcze kilka mniejszych, lecz nie mają one tak dużego znaczenia, ale to się wkrótce może zmienić.Jedną z platform o największej szansie na podbicie rynku jest Tizen stworzony przez Samsunga. Koreański gigant dotychczas wykorzystywał ją głównie w smartwatchach, ale media donoszą, że firma planuje w niedalekiej przyszłości zwiększyć jego znaczenie dla swych produktów i zacząć wyposażać w niego wszystkie swe urządzenia. W ten sposób koncern zmniejszyłby zależność od Androida, co oczywiście pozwoliłoby nie tylko zaoszczędzić ogromne pieniądze na opłatach licencyjnych, ale zapewniłoby też pełną kontrolę nad funkcjonalnością platformy.

Mimo, że Tizen jest na razie używany głównie w zegarkach, to nie jest to platforma stworzona wyłącznie dla sprzętu mobilnego i może zostać zastosowana w wielu innych urządzeniach, co pozwoliłoby Samsungowi stworzyć jeden wielki ekosystem dla wszystkich produktów.

Póki co Tizen stosowany jest na małą skalę i znajdziemy go m.in. w pierwszych modelach zegarków z rodziny Gear, a także w niektórych smartfonach, m.in. w rodzinie Z stworzonej na rynek indyjski. Sprzęt okazał się bardzo popularny, gdyż tylko w pierwszym kwartale tego roku firma sprzedała w Indiach 64 mln sztuk tych smartfonów, więc Tizen zaczyna coraz mocniej zaznaczać swą obecność na rynku mobilnym.

Pojawia się więc pytanie kiedy Samsung zdecyduje się na tak radykalny krok i porzuci Androida na rzecz własnego systemu.

Źródło: Koreatimes.co.krYou may also like...