Trump chce dziś zablokować aplikację TikTok w USA

Dziś Donald Trump ma podpisać dokumenty zakazujące działania aplikacji TikTok na terenie USA. Blokada wejdzie w życie natychmiast po zatwierdzeniu.

TikTok, które ma ponad 1,5 mld użytkowników na całym świecie, może niebawem stracić znaczną ich część. Dziś prezydent Donald Trump zamierza bowiem podpisać dokumenty blokujące popularną aplikację na rynku amerykańskim. Swą decyzję ogłosił dziennikarzom wczorajszego wieczora, podczas konferencji na pokładzie samolotu Air Force One. Potwierdził także, że blokada wejdzie w życie natychmiast po podpisaniu rozporządzenia.

Amerykańska administracja już od pewnego czasu widzi w popularnej aplikacji zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Aplikacja należy bowiem do mieszczącej się w Beijing firmy ByteDance. A wielu ekspertów krytykuje ją za praktyki związane z prywatnością oraz potencjalne powiązania z chińskim rządem. Z tego powodu amerykanie stawiają TikTok na równi z Huawei oraz ZTE, które niedawno uznano za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Wciąż nie wiemy w jaki sposób administracja Trumpa planuje zablokować aplikację na terenie USA.

Nasuwa się jednak pytanie, czy decyzja prezydenta nie zaszkodzi amerykańskiej gospodarce. TikTok tylko w tym roku zatrudnił w USA 1000 osób i planuje zwiększyć zatrudnienie o kolejne 10 tys., oferując wysoko płatne stanowiska. Firma cały czas podkreśla też, że zarzuty o szpiegowanie dla chińskiego rządu są bezpodstawne. Zapewnia bowiem, że dane użytkowników przechowuje na serwerach znajdujących się w USA. Natomiast a dostęp do nich jest ściśle nadzorowany.

TikTok

Źródło

You may also like...