Turcja wszczyna antymonopolowe postępowanie dotyczące WhatsApp

Turcja rozpoczyna śledztwo dotyczące nowej polityki prywatności wprowadzonej przez WhatsApp. Chodzi o przekazywanie danych użytkowników do Facebooka.

Na początku bieżącego roku WhatsApp wprowadził zmiany w polityce prywatności, które wywołały wiele kontrowersji. Aplikacja powiadamia bowiem użytkowników za pomocą wyskakującego okienka, że od 8 lutego udostępni ich dane Facebookowi oraz innym firmom.

Zważywszy na fakt, że Facebook w przeszłości wielokrotnie naruszał prywatność, zmiany wzbudziły słuszne oburzenie użytkowników. Na portal spłynęła więc fala krytyki, zaś masa użytkowników zamienia dotychczas używaną aplikację na inne komunikatory, takie jak Signal lub Telegram. Sytuację próbuje też wykorzystać Microsoft, który zachęca konsumentów do przesiadki na własny komunikator Skype.

Ta kontrowersyjna decyzja może odbić się amerykańskiej firmie dużą czkawką. Jak donosi Bloomberg, Turcja wszczyna wstępne antymonopolowe postępowanie dotyczącą Facebooka oraz WhatsApp. Regulator powiedział też, że wstrzymuje wdrażanie nowego regulaminu. Zgodnie z oświadczeniem nowe warunki spowodowałyby bowiem “gromadzenie, przetwarzanie i wykorzystywanie większej ilości danych przez Facebooka”.

Wkrótce dowiemy się jakie skutki przyniesie wstępne postępowanie antymonopolowego organu. Jeśli agencja uzna Facebooka winnym naruszenia przepisów, może nałożyć na niego finansową karę. Wstępne postepowanie potrwa jednak co najmniej kilka miesięcy, zanim pojawi się decyzja w tej sprawie.

WhatsApp

Źródło

You may also like...