Ustanowiono nowy rekord świata prędkości internetu

Zespół inżynierów opracował nową technologię, dzięki której ustanowiono nowy rekord świata prędkości internetu. Udało im się uzyskać prędkość aż 178 Tbps.

Nie da się zaprzeczyć, że internetowe łącza w ciągu ostatnich kilkunastu lat mocno przyspieszyły. Wielu pamięta jeszcze zapewne czasy modemów telefonicznych, kiedy to na ściągnięcie pliku czekało się godzinami. Dziś pobieranie dużych ilości danych nie jest problemem, gdyż standardem stały się łącza o przepustowości nawet 100 Mbps.

Inżynierowie nieustannie pracują jednak nad coraz doskonalszymi technologiami, które pozwolą przesyłać dane z jeszcze większą prędkością. I właśnie udało im się ustanowić nowy rekord świata w prędkości transmisji danych. Inżynierowie z University College London, KDDI Research oraz Xtera opracowali bowiem nową technologię umożliwiającą przesłanie większej ilości danych przez standardowe włókna optyczne.

Obecna infrastruktura ma przepustowość 4,5 THz, zaś niektóre nowe technologie pozwalają podnieść ją do 9 THz. Inżynierom udało się jednak zwiększyć ją do aż 16,8 THz. Umożliwia to zmieszczenie większej ilości informacji bez żadnych zakłóceń. W rezultacie tych działań osiągnięto prędkość 178 terabitów na sekundę, czyli 178 000 000 megabitów/s.

Jako że technologia wykorzystuje obecne systemy włókien światłowodowych, jej wprowadzenie do użytku będzie tańsze i szybsze. Nie trzeba bowiem wymieniać całego okablowania, a jedynie wzmacniacze. Oczywiście takie łącza nie pojawią się od razu w ofercie operatorów, ale za kilka lat być może będziemy mieli je w naszych domach.

rekord świata prędkości internetu

Źródło

You may also like...