Volvo FL Electric rywalem dla Tesla Semi

Ciężarówka Tesla Semi, już wkrótce będzie mieć rywala. Szwedzki koncern pokazał właśnie model Volvo FL Electric, elektryczną ciężarówkę przeznaczoną do wożenia towarów na krótkich trasach.

Za kilka lat, towary do sklepów nie będą dowożone kopcącymi ciężarówkami z silnikami diesla. Coraz więcej firm pracuje bowiem nad elektrycznymi pojazdami, a kolejną tego typu konstrukcją jest Volvo FL Electric.

Nowa konstrukcja opracowana przez inżynierów Volvo Trucks jest bezpośrednim rywalem dla pokazanej niedawno Tesla Semi. Nowy pojazd opracowano specjalnie do pracy w obszarach miejskich, a jego seryjna produkcja i sprzedaż rozpocznie się w Europie już od przyszłego roku.

Samochód ma wozić ładunki na krótkich dystansach, a napędzany jest silnikiem elektrycznym o maksymalnej mocy 185 kW. Dostarczana przez zespół napędowy moc ciągła wynosi natomiast 130 kW, co odpowiada mniej więcej 180 KM, zaś moment obrotowy wynosi 425 Nm. Jest on przekazywany na tylną oś za pomocą skrzyni biegów o dwóch przełożeniach.

Pojazd zasilany jest 2-6 zestawami ogniw litowo-jonowych dostarczających 100- 300 kWh energii, co na jednym ładowaniu pozwala pokonać maksymalny dystans 300 km. Ładowanie może się odbywać z gniazdka lub specjalnych szybkich ładowarek o mocy 150 kW. W pierwszym przypadku potrwa 10 godzin, jednak skorzystanie z szybkiej ładowarki skróci ten czas do zaledwie 1,2 godziny.

Pierwsze dwa pojazdy będą wykorzystywane przez firmę Renova, zajmującą się odzyskiem odpadów do recyklingu oraz przedsiębiorstwo transportowe TGM.

Volvo FL Electric

Volvo FL Electric

Volvo FL Electric

Volvo FL Electric

Źródło: Volvotrucks.com

You may also like...