WhatsApp wprowadza szyfrowany backup w chmurze

WhatsApp udostępnił swym użytkownikom kolejną opcję zwiększającą bezpieczeństwo konwersacji. Jest nią możliwość zaszyfrowania swego backupu w chmurze, dzięki czemu nie dostanie się do niego nikt niepowołany.

WhatsApp z powodu afery związanej z kontrowersyjnymi zmianami w regulaminie stracił kilkaset milionów użytkowników. Firma stara się teraz skłonić ich do powrotu, oferując nowe opcje podnoszące funkcjonalność oraz bezpieczeństwo komunikatora.

Jedną z nowości jest szyfrowany backup chatów w chmurze, wykorzystujący system end-to-end. Opcja po raz pierwszy zaprezentowana w maju ubiegłego roku, stała się właśnie dostępna dla użytkowników popularnego komunikatora.

Firma już wcześniej oferowała szyfrowanie end-to-end dla chatów, lecz dotychczas szyfrowanie nie obejmowało backupu przechowywanego w Google Drive. Znaczyło to, że jeśli ktoś przypadkiem włamałby się do naszego cyfrowego dysku, miałby pełny dostęp do przechowywanej tam historii prowadzonych rozmów.

Na szczęście nowa opcja zmienia ten stan rzeczy, znacznie podnosząc bezpieczeństwo kopii zapasowej. Od teraz użytkownicy Androida zanim prześlą backup do Google Drive, mogą ustanowić dodatkowe hasło, które będzie zabezpieczać dostęp do archiwum. Kiedy więc zechcą pobrać kopię zapasową, będą musieli je wpisać.

Należy jednak pamiętać, by go pod żadnym pozorem nie zgubić, gdyż w przeciwnym razie nie ma szans na odzyskanie backupu. Szyfrowanie odbywa się bowiem w systemie end-to-end, więc firma nie będzie w stanie pomóc gdyby użytkownik zapomniał wspomnianego hasła.

Zamiast hasła można też stworzyć 64-bitowy klucz szyfrujący, który pozwoli odzyskać kopię zapisu rozmów.

WhatsApp

Źródło

You may also like...