Wikipedia zostanie wysłana na Księżyc

Najpopularniejsza internetowa encyklopedia jaką jest Wikipedia, wybierze się niebawem w podróż. W ramach projektu organizowanego przez organizację o nazwie Arch Foundation, zostanie przeniesiona na metalowe płytki i wysłana na Księżyc.

Wikipedia to chyba najpopularniejsze źródło informacji w internecie. Wprawdzie do ich rzetelności można mieć czasem zastrzeżenia. Ale nie da się ukryć, że ciężko znaleźć inne miejsce, w którym znajdziemy aż tyle danych.

Już wkrótce internetowa encyklopedia znowu zyska na popularności, gdyż zostanie wysłana w kosmos. Zamierza to zrobić organizacja non profit o nazwie Arch Foundation, która planuje umieścić ją na naturalnym satelicie naszej planety. Encyklopedia w anglojęzycznej wersji zostanie najpierw przeniesiona na niewielkie metalowe płytki cieńsze od ludzkiego włosa, gdyż tylko w ten sposób przetrwa w niekorzystnych warunkach. Według planu, zawartość encyklopedii pozostanie na powierzchni Księżyca przez wiele lat. Natomiast zaś łączny rozmiar umieszczonego tam archiwum będzie zbliżony do płyty CD.

Należy tu wyjaśnić, że celem założonej w 2015 roku organizacji Arch Foundation, jest tworzenie archiwów wiedzy o ludzkości i wysyłanie jej w kosmos. Nowy projekt ma być czymś w rodzaju kopii zapasowej danych dotyczących ludzkości, w tym historii oraz kultury, która przetrwa jeśli na Ziemi zdarzy się jakaś katastrofa.

Misja wystartuje już w przyszłym roku. Dodam, że nie będzie to pierwsze tego typu przedsięwzięcie, realizowane przez Arch Foundation. Organizacja już wcześniej wysłała w kosmos powieść “Fundacja” napisaną przez Isaaca Asimova.

Wikipedia

Źródło: Theverge.com

You may also like...