Wiszący robot idealnym narzędziem inspekcji linii energetycznych

Linie energetyczne co jakiś czas wymagają inspekcji. Nie mówię to oczywiście o naszych, które wymagają natychmiastowej wymiany, ale na świecie, takie sprawdzanie przeprowadza się raz na jakiś czas.

Jest to zajęcie żmudne, ponieważ musi je wykonywać pracownik, a w dodatku trudne, ponieważ linia energetyczna jest wysoko i trzeba do tego celu używać podnośników, nie mówiąc już o konieczności wyłączenia dopływu prądu. Dlatego wymyślono urządzenie o nazwie SkySweeper. Jest to robot, zaprojektowany specjalnie w celu inspekcji napowietrznych linii energetycznych.

Gadżet jest zbudowany z taniej elektroniki oraz plastikowych części wyprodukowanych na drukarce 3D, a jego autorem jest Nick Morozovsky, student wydziału inżynierii na University of California San Diego. Wygląda trochę jak zminiaturyzowany wagonik kolejki linowej i zawiesza się go na specjalnych napędzanych pałąkach wyposażonych w szczypce.

Niestety na razie robot może dojechać jedynie do końca linii, a potem staje. Dlatego Morozovsky pracuje nad wzmocnieniem siły szczypiec, tak by SkySweeper po dotarciu do zaczepów kabla, mógł je ominąć i przemieścić na kolejny przewód. Pomysłodawca maszyny pracuje też nad zasilaniem. Obecnie robot ma baterię, lecz w planach jest zastosowanie cewki indukcyjnej, aby mógł się zasilać prosto z linii energetycznej.

Źródło: Jacobsschool.ucsd.edu

You may also like...