Wodorosty wydłużą zasięg elektryków i obniżą ich ceny

Brytyjscy naukowcy opracowali nową technologię baterii wykorzystującą wodorosty. Są przekonani, że w ten sposób będzie można nie tylko wydłużyć zasięg elektrycznych samochodów, ale również obniżyć ich ceny.

W czasach kurczących się zasobów paliw kopalnych wydaje się, że samochody elektryczne są jedynym wyjściem umożliwiającym dalsze korzystanie z transportu. Nie są to jednak auta bez wad. Oprócz stosunkowo krótkiego zasięgu, problemem są jeszcze materiały potrzebne do ich produkcji. Chodzi tu oczywiście lit niezbędny do wytwarzania baterii, którego zasoby są również ograniczone. Tymczasem z roku na rok potrzeba go coraz więcej. Według naukowców, do 2050 roku będziemy musieli aż 20-krotnie zwiększyć ilość wydobywanego litu, by sprostać zapotrzebowaniu.

Nowa technologia zrewolucjonizuje produkcję baterii

Brytyjscy naukowcy mają jednak pomysł na to, jak rozwiązać dwa problemy za jednym razem. Zespół badaczy z Uniwersytetu w Bristolu opracował technologię wykorzystania wodorostów do wyeliminowania wad baterii sodowo-metalowych.

Baterie sodowo-metalowe mogą być interesującą alternatywą dla litu, ponieważ oferują wysoką gęstość energii oraz niski koszt produkcji. Ich wadą jest jednak niekontrolowany wzrost dendrytów, które mogą przeniknąć przez separator baterii i doprowadzić do zwarcia. Naukowcy odkryli jednak, że nanomateriały wykonane z wodorostów można wykorzystać w akumulatorach do stworzenia znacznie solidniejszego separatora.

Badania opublikowane w Advanced Materials mówią, że włókna zawierające nanomateriały pochodzące z wodorostów, nie tylko powstrzymują przenikanie kryształów z elektrody sodowej poprzez separator. Poprawiają też wydajność akumulatorów.

“Celem separatora jest oddzielenie funkcjonujących części akumulatora i umożliwienie swobodnego transportu ładunku. Wykazaliśmy, że materiały na bazie wodorostów mogą sprawić, że separator będzie bardzo wytrzymały i zapobiec jego przebiciu przez metalowe konstrukcje wykonane z sodu. Pozwala to również na większą pojemność i wydajność przechowywania, zwiększając żywotność akumulatorów” – twierdzą autorzy badania.

Oczywiście minie jeszcze wiele czasu, zanim uda się stworzyć taki separator, gdyż badania są na bardzo wczesnym etapie. To jednak pokazuje, że w przyszłości możliwe stanie się produkowanie samochodów w sposób bardziej zrównoważony i przyjazny środowisku. Skorzystają na tym również ich kierowcy, którzy nie będą musieli tak często ich ładować.

baterii
Źródło: Oleksandr Sushko/Unsplash

Źródło

You may also like...