Amerykańska armia zwalcza drony bronią laserową

Amerykańskie siły powietrzne dostały do użytku pierwszy laserowy system do walki z dronami. Jest to niewielkie działo, które zestrzeli je w ułamku sekundy.

W ostatnim czasie w działaniach wojskowych coraz częściej wykorzystuje się drony. Niewielkie i stosunkowo tanie bezzałowce są bowiem nieocenione na polu bitwy. Mogą nie tylko prowadzić działania rozpoznawcze, ale też w razie potrzeby błyskawicznie zaatakują wybrany cel.

Ze względu na rozmiary oraz osiągane prędkości, walka z bezzałogowcami nie jest łatwa, gdyż bardzo trudno je trafić. Firma Raytheon opracowała więc nowy system laserowej broni, zaprojektowany specjalnie do zwalczania tego typu maszyn. Dostały go właśnie amerykańskie siły powietrzne, które aktualnie testują rozwiązanie, sprawdzając jego skuteczność.

Nowa broń wykorzystuje elektro-optyczne sensory, służące do wykrywania oraz śledzenia dronów znajdujących się w jej zasięgu. Gdy namierzy wrogiego bezzałogowca, wysyła wówczas impuls laserowy, który niszczy go w ułamku sekundy.

Szczególnie istotne jest to, że nowe uzbrojenie ma bardzo kompaktowe rozmiary. Dzięki temu można go zainstalować na niewielkich pojazdach terenowych, takich jak buggy. W ten sposób system uzbrojenia można błyskawicznie dostarczyć tam gdzie jest aktualnie potrzeby. A jego największą zaletą jest, że nie potrzebuje wyspecjalizowanego zasilania. Producent deklaruje, że wystarczy zwykłe 230 V gniazdko elektryczne. Oczywiście w warunkach polowych broń można sprzęgnąć z generatorem, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Raytheon niestety nie ujawnia żadnych szczegółów technicznych nowej broni. Nie wiemy więc jaki laserowy system do walki z dronami ma zasięg, moc oraz ile może oddać strzałów.

laserowy system do walki z dronami

Źródło

You may also like...