Wyszukiwarka Google zyskała nową funkcję; teraz może generować obrazy

Google idzie śladem Microsoftu i wprowadza generowanie obrazów AI do swojej wyszukiwarki. Użytkownicy mogą to robić bezpośrednio z poziomu paska wyszukiwania.

Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w nasze życie, pojawiając się w nim za pośrednictwem kolejnych narzędzi. Tym razem oferuje nam ją koncern Google, który wprowadza do własnej wyszukiwarki funkcję generowania obrazów AI o nazwie Search Generative Experience. Dzięki temu użytkownik może stworzyć dowolną grafikę, wpisując jedynie odpowiedni opis do pola wyszukiwania.

Jak czytamy na oficjalnym blogu amerykańskiego giganta, wystarczy jedynie wpisać w pole wyszukiwania to czego szukamy, zaś silnik w kilka chwil przygotuje cztery propozycje, które będzie można dalej udoskonalać. Technologia pozwoli także przenieść utworzone obrazy na Dysk Google lub pobrać je na komputer.

Generowanie obrazów AI posiada jednak pewne ograniczenia, więc nie każdy może z niej korzystać. Przede wszystkim należy zarejestrować się w Google Labs, a następnie wyrazić zgodę na korzystanie z funkcji Search Generative Experience. Poza tym opcja na razie będzie dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych i mogą z niej korzystać wyłącznie osoby pełnoletnie. Szczególnie ten ostatni wymóg jest zaskakujący, ale być może Google ma własne powody, by nie udostępniać technologii nieletnim. Trzeba też liczyć się z tym, że SGE nie pozwoli generować fotorealistycznych obrazów ludzkiej twarzy. Ponadto nie da się generować zdjęć popularnych osób.

Warto też dodać, że Google wdraża zaprezentowany w ubiegłym miesiącu system SynthID, opracowany przez specjalistów z DeepMind. Jest to technologia, która oznacza wygenerowane obrazy niewidocznym znakiem wodnym zawierającym metadane, informujących m.in. o to tym kto go stworzył i kiedy.

Funkcja jest już dostępna w Google Labs na iOS, Androida oraz na komputerach osobistych z przeglądarką Chrome. Na razie mogą z nich korzystać jedynie wybrani użytkownicy, ale niebawem stanie się dostępna dla większej grupy osób.

generowanie obrazów AI
Źródło: Google

You may also like...