Xiaomi patentuje technologię do walki z kłamstwem

Xiaomi opatentowało technologię, która pozwoli jeszcze skuteczniej wykrywać kłamstwo. Urządzenie badać ma ruchy źrenic, by na ich podstawie określić, czy dana osoba mówi prawdę.

Opracowany w 1921 roku wariograf, to urządzenie którego zadaniem jest wykrywanie kłamstw. Stosuje się go często nie tylko do przesłuchań oskarżonych, ale też podczas rekrutacji do różnego rodzaju tajnych agencji. Urządzenie bada fizjologiczne reakcje organizmu, takie jak tętno, potliwość, czy też ruch, by na ich podstawie określić, czy badany mówi prawdę. Nie jest jednak rozwiązaniem idealnym i można go oszukać.

Xiaomi opatentowało jednak technologię, która pozwoli znacznie efektywniej wykrywać kłamstwo. Z dokumentów wynika, że urządzenie będzie przenośne, co znacznie ułatwi korzystanie. Składa się z teleobiektywu z obrotową kamerą, która posłuży do rejestrowania obrazu twarzy oraz śledzenia ruchu źrenic. Następnie urządzenie analizuje trajektorię ich ruchu i określa czy spełnia określony warunek mogący sugerować mówienie nieprawdy. Patent opisuje także sposób integracji urządzenia z terminalem mobilnym, takim jak smartfon.

Czy nowy wariograf faktycznie będzie efektywniejszy od obecnie produkowanego sprzętu, przekonamy się dopiero za jakiś czas, gdy urządzenie już powstanie. Z pewnością będą nim zainteresowane różnego rodzaju służby mundurowe, a także duże koncerny, które wykorzystają je podczas rekrutacji pracowników.

Warto jednak zaznaczyć, że ruch oczu oraz samych źrenic istotnie pozwala określić czy ktoś kłamie i potwierdzają to przeprowadzane badania. Wynika z nich, że podczas kłamania źrenice osoby badanej rozszerzają się o 4-8% w porównaniu do początkowej średnicy, a dodatkowo mruga 8 razy częściej. Te reakcje fizjologiczne mogą wskazywać, że próbuje wprowadzić nas w błąd, więc ich analiza pozwoli to stwierdzić.

Xiaomi
Źródło: Xiaomi

You may also like...