Znamy orientacyjną cenę abonamentu za internet Starlink

Wiemy już ile trzeba będzie zapłacić za korzystanie z satelitarnego internetu Starlink. Według przecieków abonament wyniesie 99 dolarów miesięcznie, a dodatkowo trzeba zapłacić 499 dolarów za sprzęt do odbioru sygnału.

W ostatnich tygodniach SpaceX umieściło na orbicie kolejnych kilkaset satelitów systemu Starlink, który ma dostarczyć internet do każdego zakątka globu. Oznacza to, że usługa już niebawem uzyska pełną zdolność operacyjną i będzie można z niej korzystać. Kluczowym pytaniem pozostają koszty, jakie trzeba będzie z tego tytułu ponieść. Te nie będą jednak niskie.

Dziennikarze Reutersa dotarli do emaili, które ujawniają nam wysokość abonamentu za dostęp do satelitarnego internetu. Nie będzie on jednak niski, gdyż oczekuje się, że miesięcznie trzeba będzie płacić za niego aż 99 dolarów. To nie jedyne koszty, gdyż dochodzi jeszcze 499 dolarów za osprzęt niezbędny do korzystania z usługi, czyli antenę i router.

Reuters twierdzi też, że rozmawiał z osobą, która zapisała się do beta testów nowej usługi. Za cały sprzęt użytkownik zapłacił 578 dolarów, wliczając w to koszty przesyłki. Na razie nie jest to rzecz jasna oficjalna cena, gdyż SpaceX jeszcze jej nie podało. Wkrótce jednak z pewnością zostanie ogłoszona, gdyż pojawiają się sygnały o rozszerzeniu testów na kolejne miasta. Firma wysyła zaproszenia do mieszkańców stanów Waszyngton, Wisconsin oraz Idaho.

99 dolarów miesięcznie za dostęp do internetu może wydawać się kwotą absurdalnie wysoką. Pamiętajmy jednak, że mówimy tu o internecie satelitarnym, który zawsze był znacznie droższy od stacjonarnego. Na tle konkurencji cenowo wypada jednak całkiem nieźle, gdyż dla porównania podobna usługa ViaSat kosztuje 170 dolarów miesięcznie.

Starlink

Źródło

You may also like...