Znany nauce enzym kluczem do odblokowania nadludzkich zdolności
Naukowcy z Harvardu odkryli, że enzym PHD3 może być kluczem do odblokowania nadludzkich zdolności naszych organizmów. Może bowiem znacznie podnieść naszą wytrzymałość, zwiększając dystans jaki możemy przebiec.
Na pewno znajdzie się wiele osób, które marzą o tym, by uzyskać nadludzkie zdolności, podobne do bohaterów filmów lub komiksów. Na razie nie jest to możliwe, jednak odkrycia naukowców powoli nas do tego przybliżają. Kolejnym krokiem zmierzającym do zwiększenia ludzkich możliwości jest odkrycie naukowców z Harvardu.
Niezwykłe właściwości enzymu PHD3
Udało im się ustalić, że enzym o nazwie hydroksylaza prolilowa 3 (PHD3) jest kluczem do odblokowania niezwykłych zdolności. Badania wykonywane na myszach wykazały bowiem, że zablokowanie tego enzymu skutkuje znaczącym zwiększeniem ich wytrzymałości, umożliwiając m.in., bieganie na znacznie większy dystans.
Naukowcy wyjaśniają, że hydroksylaza prolilowa 3 jest enzymem, który pomaga organizmowi wykryć, ile dostępnych jest składników odżywczych. Najnowsze badania wykazały, że pomaga on organizmowi regulować rozkładanie tłuszczu.
Gdy ilość składników odżywczych jest na wysokim poziomie, wówczas enzym ogranicza metabolizm tłuszczu. Kiedy jednak składniki odżywcze nie są łatwo dostępne, zmniejsza się wydzielanie enzymu PHD3. Pozwala to wówczas rozłożyć tłuszcz i wykorzystać go jako energię. Badanie wykazało, że gdy ten enzym zablokowano u myszy, zwierzęta doświadczyły znaczącego wzrostu poziomu wytrzymałości. Umożliwiło to bieganie o 50 procent dalej i 40 procent dłużej.
Wyniki wykazały, że zmniejszenie wydzielania PHD3 w całym ciele lub mięśniach szkieletowych jest korzystne dla sprawności pod względem wydolności wysiłkowej, czasu biegu i dystansu biegu. Zrozumienie tego procesu i sposobu, w jaki nasze komórki metabolizują energię i paliwa, ma potencjalnie szerokie zastosowanie w biologii, od zwalczania raka po fizjologię ćwiczeń.
Oczywiście na razie nie ma pewności, że enzym faktycznie może zapewnić ludziom superwytrzymałość. Będzie to oczywiście musiało zostać lepiej zbadane. Podobnie jak inne potencjalne kwestie, takie jak to, czy zablokowanie tego enzymu będzie miało konsekwencje dla innych części ciała.
Więcej informacji na temat prowadzonych badań uzyskacie na tej stronie.
Technogadżet w liczbach