ZTE Axon 20 5G nie nadaje się do selfie i wideorozmów
Specjaliści z DxOMark sprawdzili przedni aparat smartfona ZTE Axon 20 5G. Test sprzętu nie wypadł najlepiej i ujawnił wiele niedoskonałości tej technologii.
Gdy producenci smartfonów wprowadzili do użytku notche okazało się, że jest to zmiana, do której konsumenci nie są przekonani. Wielu posiadaczom sprzętu nie podoba się szeroki pasek w górnej części wyświetlacza, który przesłania znaczną jego część. Sytuację poprawiło nieznacznie zastąpienie tradycyjnego notcha dziurą wyciętą w panelu, ale nie rozwiązało to całkowicie problemu.
Ukryty aparat ZTE Axon 20 5G to porażka
Niektórzy producenci zaczęli ukrywać przednie kamery w wysuwanych mechanizmach. Są to jednak części ruchome. Istnieje więc spore ryzyko awarii, która prędzej czy później będzie miała miejsce, więc nie tędy droga. Kolejnym pomysłem na rozwiązanie kłopotu notcha było ukrycie kamery do selfie bezpośrednio pod wyświetlaczem. W teorii pomysł jest niezły, gdyż nie trzeba montować zawodnych mechanizmów ukrywania kamery, ale problemem może okazać się jakość wykonywanych zdjęć. Niestety testy potwierdzają, że kłopot jest całkiem spory.
Specjaliści z DxOMark wzięli na swój warsztat ZTE Axon 20 5G, czyli jeden z pierwszych modeli z kamerą pod ekranem, w którym jest 32 MP matryca. W teorii zastosowana tu technologia powinna dać dobry rezultat, ale rzeczywistość okazała się zupełnie inna.
Test wykazał bowiem, że największym problemem aparatu jest balans bieli oraz kolory, w których da się zauważyć sporo przebarwień. Widoczne są również artefakty, zaś jakość obrazu pogarsza się jeszcze bardziej, gdy umieszczony na aparatem ekran emituje światło. Firmowa aplikacja aparatu nieco to niweluje, ale nie na tyle, by problem całkowicie usunąć.
To samo dotyczy również nagrywanych filmów, w których problemem są kolory i ekspozycja. Na plus zaliczyć można jedynie stabilną ostrość, ale to dlatego, że obiektyw ma ją ustawioną na stałe.
Wszystkie te problemy sprawiły, że za selfie ZTE Axon 20 5G otrzymał jedynie 26 punktów, co jest jednym z najgorszych wyników. Nie oznacza to jednak, że smartfon jest kiepski pod każdym względem. Po prostu nie nadaje się do robienia selfie oraz wideorozmów.
Technogadżet w liczbach