40 W ładowarka Oppo przyspieszy degradację baterii

Oppo potwierdza, że 40 W szybki system ładowania w jej smartfonach, przyspiesza degradację baterii. Trzeba więc liczyć się z szybszą koniecznością jej wymiany.

Producenci smartfonów nie kwapią się do instalacji w swym sprzęcie większych baterii, zamiast tego zwiększając moc ich ładowarek. Na pierwszy rzut oka takie działanie jest bardzo korzystne, gdyż znacznie skraca czas uzupełniania energii w akumulatorach. Nie mówi się jednak o tym, że równocześnie bardzo przyspiesza ich degradację. Innymi słowy, im mocniejszy system ładowania, tym szybciej trzeba będzie wymienić akumulator.

Serwis AnandTech ujawnił na Twitterze, że 40 W system szybkiego ładowania w smartfonach Oppo, nie jest dobry dla baterii. Korzystanie z niego sprawi, że pojemność baterii spadnie do 70 procent po takim samym czasie, jak do 90 % w przypadku 15 W ładowarki. Producent potwierdził te doniesienia, więc nie są to żadne plotki lecz fakty.

Tymczasem w ostatnich latach znacznie wzrosła moc ładowarek oferowanych w nowych smartfonach. Wprawdzie w iPhone’ach jest to maksymalnie 18 W, zaś w Samsungach standardowo 25 W, to niektóre modele oferują już ładowarki o znacznie wyższych mocach. Na przykład inżynierowie Xiaomi pracują nad ładowarką o imponującej mocy 100 W.

Z kolei Oppo zaprezentowany niedawno model Ace 2 wyposażyło w ładowarkę o mocy aż 65 W. Według deklaracji producenta, naładowanie akumulatora do pełna zajmie jedynie 35 minut. Natomiast przy pomocy opcjonalnej ładowarki bezprzewodowej o mocy 40 W, uzupełnimy go w 56 minut.

Taka moc powoduje znacznie szybszą degradację baterii, co przekłada się na znacznie krótszy czas użytkowania sprzętu. Co prawda telefonów używamy średnio 2-3 lata, jednak im mocniejsza ładowarka tym szybciej odczujemy degradację akumulatora.

Oppo

Źródło

You may also like...