Alexa namówiła 10-latkę do wetknięcia monety w gniazdko elektryczne

Cyfrowy asystent Alexa namówił 10-latkę do wetknięcia monety w gniazdko. Amazon już wypuścił poprawkę, by w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji mogących doprowadzić do porażenia prądem.

W ostatnich latach dzięki mediom społecznościowym takim jak TikTok, niezwykle popularne stały się różnego rodzaju wyzwania. Wiele z nich bywa niebezpiecznych dla zdrowia, jak chociażby wyzwanie związane ze skrzynkami mleka, które TikTok kilka miesięcy temu zbanował. Wykonujący je ludzie odnosili bowiem obrażenia ciała.

Nie tylko same wyzwania mogą stanowić zagrożenie, ale jak się okazuje, także głosowi asystenci, którzy do nich zachęcają. Jak donosi BBC, pewna 10-latka postanowiła samodzielnie wziąć udział w wyzwaniu, ale nie miała pomysłu, które z nich chciałaby wykonać. O pomoc poprosiła więc asystenta Alexę, dostępnego przez głośnik Amazon Echo Dot4, oferowany w cenie od 185 zł, by zasugerował jakieś ciekawe wyzwanie.

Asystent zaproponował jednak wyzwanie, które mogło dziewczynkę pozbawić życia. Zasugerował jej bowiem, by do połowy włożyła do gniazdka ładowarkę do smartfona, a następnie dotknęła monetą wystających elementów wtyczki. Mogło to spowodować porażenie prądem.

Należy tu oczywiście wyjaśnić, że Alexa samodzielnie nie wymyśliła takiego wyzwania, gdyż nie ma takich możliwości. Asystent jedynie szuka w sieci informacji i podaje je użytkownikom. Tak zwane “wyzwanie monety” jest jednym z wyzwań, które na TikToku oraz innych mediach społecznościowych krąży już od około roku. Jest przy tym śmiertelnie niebezpieczne, gdyż według strażaków wykonujący je ludzie tracą palce, dłonie, a nawet całe ramiona w wyniku odniesionych obrażeń.

Na szczęście matka dziewczynki w porę zareagowała i przerwała zabawę. Amazon powiadomiony o takim zachowaniu swego asystenta, udostępnił już aktualizację oprogramowania, która zapobiegnie takim sytuacjom w przyszłości.

Alexa

Źródło

You may also like...