Grafen odejdzie do lamusa? Borofen może go zastąpić

Być może za kilka lat nikt nie będzie już pamiętał o grafenie. Zastąpi go Borofen, który posiada znacznie większe możliwości i może być przyszłością wielu gałęzi gospodarki.

Kilka lat temu świat oszalał na punkcie grafenu, który dysponuje bardzo interesującymi właściwościami. Jest bowiem nie tylko lekki i wytrzymały, ale też znakomicie przewodzi elektryczność. Można go więc stosować praktycznie wszędzie, począwszy od kamizelek kuloodpornych, a skończywszy na bateriach do urządzeń przenośnych.

Dopiero niedawno udało się udoskonalić produkcję grafenu na tyle, by w miarę tanio produkować większe ilości nowego materiału. Wyglądało więc na to, że rewolucja już wkrótce rozpocznie się na pełną skalę. Niebawem sytuacja może się jednak diametralnie zmienić, zaś grafen odejdzie do lamusa. Zastąpi go jeszcze lepszy materiał jakim jest Borofen złożony z atomów boru.

Pierwsze teorie dotyczące jeszcze bardziej niezwykłego materiału pojawiły się już w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Jednak dopiero w 2015 roku naukowcom udało się go zsyntetyzować. Dokonali tego specjaliści z Argonne National Laboratory, Northwestern University i Stony Brook University.

Niezwykłe właściwości nowego materiału

To co czyni go tak ekscytującym materiałem, to jego właściwości, które znacznie przewyższają grafen. Jest od niego mocniejszy i bardziej elastyczny. Lepiej także przewodzi ciepło i elektryczność. Każda dziedzina nauki może odnieść wiele korzyści z nowego materiału. Elektrochemicy uważają, że idealnie nadaje się na materiał do produkcji anod w nowej generacji mocniejszych i pojemniejszych baterii. Chemicy z kolei są zachwyceni jego możliwościami katalitycznymi. Natomiast fizycy testują jego możliwości jako czujnika do wykrywania wielu rodzajów atomów i cząsteczek.

Badania teoretyczne sugerują także, że boropen może przechowywać ponad 15% swojej masy w wodorze, znacznie przewyższając inne materiały.

Niestety na masowe zastosowanie Borofenu trochę sobie poczekamy. Materiał jest bowiem wysoce reaktywny i bardzo wrażliwy na utlenianie, więc musi być odpowiednio chroniony. Jego produkcja jest przy tym niezwykle kosztowna i na razie nie ma możliwości wytwarzania takich ilości, by uczynić ją opłacalną. Przed naukowcami jest więc jeszcze wiele pracy, zanim nowy materiał stanie się tak popularny jak grafen.

Borofen

Źródło: Technologyreview.com

You may also like...