Saksofonista pozywa Epic Games za wykorzystanie jego podobizny

Leo Pellegrino zarzuca Epic Games wykorzystanie jego podobizny w grze Fortnite. Twierdzi, że producent użył jej w jednym z tańców, które może wykonywać kierowana przez gracza postać.

Epic Games musi nieustannie zmierzyć się z oskarżeniami o bezprawne wykorzystanie cudzego wizerunku w grze Fortnite. Pod koniec zeszłego roku twórców pozwał raper 2 Milly, który twierdził, że autorzy bezprawnie wykorzystali jego charakterystyczny taniec. Teraz podobny proces wytoczył firmie saksofonista Leo Pellegrino.

Muzyk twierdzi, że Epic Games bez pozwolenia użyło jego podobizny w popularnej grze, wykorzystując ją do stworzenia tańca. Chodzi o emotkę o nazwie Phone It In, która pozwala graczom wyciągnąć instrument dęty i podczas tańca zagrać szybką melodię. Pellegrino twierdzi, że zaprezentowane ruchy są jego znakiem rozpoznawczym, a ich inspiracją jest historia jego życia oraz osobowość.

Muzyka reprezentuje kancelaria Pierce Bainbridge Beck Price & Hecht LLP, która już wcześniej walczyła w sądzie z Epic Games. W przeszłości reprezentowała także innych artystów, aktorów i celebrytów, którzy pozywali producenta w podobnych sprawach. Nie jest to bowiem pierwszy tego typu proces. W przeszłości twórców strzelanki pozwał m.in., Alfonso Ribeiro, gwiazda serialu “Fresh Prince of Bel-Air”. Procesy wytoczyli również James “BlocBoy JB” Baker oraz Russell “Backpack Kid” Horning.

To oczywiście tylko kilku autorów pozwów, gdyż twórców gry w przeszłości wielokrotnie oskarżano o kopiowanie podobizn popularnych postaci popukultury. W 2017 roku autorzy dodali do gry skórkę The Reaper, która inspirowana postacią Johna Wicka graną przez Keanu Reevesa. Wykorzystali również tańce Snoop Dooga i Willa Smotha, jak również aktora Donaldsa Faisona znanego z serialu “Scrubs”. Nie wiadomo czy Epic wykupił do nich prawa, gdyż jej rzecznik nieustannie podkreśla, że firma nie komentuje tych zarzutów.

Nie można jednak zaprzeczyć, że Epic Games miałby z czego płacić odszkodowania. Szacuje się, że Fortnite przyniosło dotąd producentowi 2,4 mld dolarów. Są to pieniądze ze sprzedaży przedmiotów oraz sezonowych przepustek.

Fortnite

Źródło: Theverge.com

You may also like...