Chiński robot wesprze lekarzy w walce z koronawirusem

Chińscy inżynierowie budują robota, który pomoże lekarzom w walce z COVID-19. Maszyna ochroni ich przed zakażeniem podczas przeprowadzania badań pacjentów.

COVID-19 początkowo wydawał się wyłącznie chińskim problem, lecz duża zaraźliwość wirusa sprawiła, że szybko rozprzestrzenił się po całym świecie. Panoszy się już w ponad 150 krajach, gdzie zainfekował kilkaset tysięcy osób i doprowadził do paru tysięcy zgonów.

Największym problemem w walce z epidemią jest badanie pacjentów, które stanowi dla lekarzy poważne zagrożenie. Aktualnie występuje bowiem ogromny problem z dostępnością środków ochrony osobistej, czyli kombinezonów, masek, czy też rękawic. Bez nich lekarze sami narażają się na zakażenie, co ogranicza efektywność działań w zwalczaniu epidemii.

Chińscy inżynierowie z Uniwersytetu Tsinghua mają pomysł jak temu zarazić. Stworzyli bowiem robota wyposażonego w mechaniczne ramię, który może przeprowadzać badanie pacjentów. Manipulator jest w stanie obsługiwać aparat do USG, pobierać wymazy z ust oraz osłuchiwać. Największym jego atutem jest to, że steruje się nim zdalnie, więc lekarz może przeprowadzić badanie nie narażając własnego zdrowia.

Przy projektowaniu robota wykorzystano tę samą technologię, którą stosuje się w stacji kosmicznej oraz księżycowych łazikach. Maszyna jest w pełni zautomatyzowana, więc zasadniczo sama może wykonywać pracę. Lekarz musi jednak ją nadzorować, by zareagować w razie problemów.

Na razie skonstruowano dwa takie roboty. Jeden z nich trafił do szpitala Wuhan Union, gdzie od czwartku lekarze szkolą się w jego obsłudze. Drugi natomiast wciąż znajduje się w laboratorium. Koszty budowy tej maszyny wynoszą około 72 tys. dolarów.

COVID-19

Źródło

You may also like...