Jak schłodzić mocny smartfon? Linus Tech Tips ma na to sposób

Właściciel kanału Linus Tech Tips postanowił przetestować jeden z pomysłów na schłodzenie smartfona. Sprawdził jak radzi sobie z tym chłodzenie wodne, stosowane zwykle w komputerach dla graczy.

Nasza elektronika użytkowa nienajlepiej znosi wysokie temperatury, więc gdy za oknem mamy ponad 30 stopni, jej chłodzenie staje się niezwykle ważne. Dotyczy to również smartfonów, które w normalnych warunkach potrafią dość mocno się nagrzewać pod obciążeniem. Jeśli jednak temperatura jest taka jak obecnie, to ich fabryczne systemy chłodzenia nie będą w stanie zapewnić odpowiedniej efektywności.

Oczywiście najlepiej byłoby nie wykorzystywać wówczas pełni możliwości naszego sprzętu mobilnego, ale czasem nie ma wyjścia. Jak w takim razie ochronić smartfona przed przegrzaniem?

Na to pytanie postanowił odpowiedzieć właściciel kanału Linus Tech Tips, na którym testuje różnego rodzaju systemy chłodzenia do komputerów. Tym razem skupił się jednak na smartfonach, sprawdzając rozwiązania stosowane zwykle do pecetów. Krótko mówiąc przetestował system chłodzenia wodnego, montując go do Samsunga Galaxy S10.

Pomysł nie sprawdził się jednak tak dobrze, jak tego oczekiwał. Wprawdzie początkowo koncepcja wyglądała bardzo obiecująco, a chłodzenie wodne zdawało się spełniać swe zadanie. Ale okazało się, że zabezpieczenia przed przegrzaniem sprzętu mocno obniżały taktowanie procesora, a tym samym wydajność sprzętu.

Oczywiście to co stworzył Linus Tech Tips, to typowa prowizorka mająca na celu jedynie sprawdzenie pomysłu. Jednak producenci zdają się także zauważać potrzebę chłodzenia coraz wydajniejszych smartfonów i tworzą systemy, które się tym zajmują. Można je spotkać głównie w modelach gamingowych, które oprócz ciepłowodów, mają często dodatkowe akcesoria chłodzące.

chłodzenie wodne

Źródło: YouTube.com

You may also like...