Międzynarodowi specjaliści od kryminalistyki padli ofiarą ransomware

Jedno z największych laboratoriów kryminalistyki padło ofiarą ataku hakerskiego. Ich komputery zaatakowany przy pomocy nowej wersji ransomware.

W zeszłym miesiącu kilka amerykańskich miasteczek stało się celem ataków hakerskich, dokonanych przy pomocy ransomware. To groźne oprogramowanie doprowadziło do zablokowania miejskich komputerów oraz sporych utrudnień w pracy urzędników. Władze dwóch miast zapłaciły przestępcom spore okupy w wysokości kilkuset tysięcy dolarów, co ośmieliło ich do kolejnych działań.

Ofiarą ransomware tym razem padło największe laboratorium kryminalistyki Eurofins Scientific, wykonujące zlecenia dla policji z wielu krajów. Firma zatrudnia 45 tys. pracowników, a jej przychód wynosi prawie 2 mld rocznie. Ich komputery zablokowano przy pomocy zupełnie nowego typu malware, którego nie da się na razie w żaden sposób obejść.

Atak hakerski spowodował trudności w dostępie do komputerów w biurach znajdujących sie w kilku krajach. Zarówno firmowi specjaliści od IT, jak i zewnętrzni eksperci, mimo usilnych prób wyjścia z sytuacji, nie byli w stanie rozwiązać problemu. A był on niemały, gdyż, gdyż sytuacja uniemożliwiała wykonywanie pracy. Na szczęście badanie systemów nie wykazało, by hakerzy ukradli z niego jakieś dane, które dla odpowiednich osób mogłyby być niezwykle cenne.

Wydaje przez Eurofins Scientific potwierdza, że systemy komputerowe odzyskały już sprawność. Początkowo nie informowało jednak czy udało się tego dokonać poprzez zapłatę hakerom okupu, czy też wykorzystanie kopii zapasowych. Późniejszy komunikat potwierdził jednak, że firma zapłaciła okup, otrzymując dzięki temu klucze deszyfrujące. Nie podano jednak jego wysokości.

Jak widać przed ransomware nie są w stanie obronić się nawet doświadczeni eksperci, więc dopiero zwykły użytkownik.

VPN

ransomware

Źródło: BBC.com

You may also like...