Filtry niebieskiego światła niekorzystnie wpływają na sen
Najnowsze badania naukowców z dowodzą, że filtry niebieskiego światła mogą niekorzystnie wpływać na nasz sen. Ich działanie może bowiem utrudnić nam zasypianie.
Prowadzone w ostatnich latach badania wykazały, że niebieskie światło emitowane przez ekrany naszych urządzeń nie sprzyja zasypianiu. Naukowcy dowiedli, że zaburza to nasze wzorce snu. Oznacza to, że nawet jeśli śpimy, to nasz wypoczynek nie jest tak efektywny jak powinien być.
Producenci sprzętu wzięli do serca wspomniane badania i zaczęli wyposażać urządzenia w specjalne filtry niebieskiego światła. Takie rozwiązania znajdziemy nie tylko w większości monitorów komputerowych, ale też w wyświetlaczach naszych smartfonów. Najnowsze badania mogą jednak wprowadzić sporo zamieszania na tym polu, gdyż sugerują, iż stosowane filtry także nie są korzystne dla naszego organizmu.
Tak dowodzi badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Manchester. Wynika z niego, że filtry niebieskiego światła wykorzystywane wieczorem, mogą tak naprawdę utrudniać zasypianie. Wystawiają bowiem ludzi na nienaturalne poziomy ciepłego światła, zastępujące naturalne zimne światło. Tymczasem jak dowodzą najnowsze badania, to właśnie naturalne przejście od ciepłego do zimnego światła odgrywa kluczową rolę w regulacji naszych cykli snu. Filtry obecne w większości tabletów i smartfonów, mogą w rzeczywistości bardziej zakłócać wzorce snu niż światło pozbawione filtrów.
Badanie przeprowadzone na myszach sugeruje, że żółte światło stosowane w filtrach, jest równie złe. W rzeczywistości niebieskie światło może być lepsze, gdyż po przyciemnieniu jest bardziej odprężające niż żółte. Oczywiście musimy pamiętać, że badanie przeprowadzono na razie tylko na myszach. Nie wiadomo więc, czy odkrycie może być prawdziwe również w odniesieniu do ludzi.
Naukowcy wierzą, że tak właśnie jest, ale rzecz jasna wymaga to dalszych badań celem potwierdzenia tej tezy.
Technogadżet w liczbach