Aplikacje Google ułatwią korzystanie ze smartfonów głuchym i słabo słyszącym

Google zapowiedziało właśnie dwie zupełnie nowe aplikacje, które ułatwią korzystanie ze smartfonów osobom niepełnosprawnym. Są to Live Transcribe oraz Sound Amplifier.

Osoby głuche oraz słabo słyszące, mają zwykle duże trudności w korzystaniu ze smartfonów, bez których w dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić życie. Na szczęście Google wyciąga do nich pomocną dłoń i przygotowało dwie zupełnie nowe aplikacje, które zdecydowanie im to ułatwią.

Aplikacje noszą nazwę Live Transcribe oraz Sound Amplifier. Pierwsza z aplikacji przeznaczona jest dla osób całkowicie głuchych lub niedosłyszących. Wykorzystuje bazującą na chmurze automatyczną funkcję rozpoznawania mowy i wyświetla na ekranie telefonu wypowiadane przez rozmówcę słowa. Innymi słowy, tworzy w czasie rzeczywistym transkrypcję rozmowy, wykorzystując do tego celu wyłącznie mikrofon smartfona.

Dzięki temu osoby całkowicie głuche lub niedosłyszące zyskają większą niezależność w codziennym życiu. Aplikacja obsługuje bowiem 70 języków oraz dialektów, umożliwiając dodatkowo prowadzenie dwustronnej rozmowy za pomocą klawiatury. To z pewnością przyda się osobom, które nie mogą lub nie chcą mówić. A jeśli podłączymy zewnętrzny mikrofon, wówczas znacznie poprawi się dokładność transkrypcji.

Drugą z nowości jest Sound Amplifier, którą Google po raz pierwszy zapowiedziało w zeszłym roku. Jest to narzędzie przeznaczone do oczyszczania dźwięku, dzięki czemu łatwiej jest zrozumieć naszego rozmówcę. Aplikacja redukuje hałas otoczenia i sprawia, że rozmowa staje się znacznie łatwiejsza. Dzięki specjalnym algorytmom nie zakłócają jej już żadne niepożądane dźwięki.

Dostępność aplikacji jest na razie mocno ograniczona. Sound Amplifier znajdziemy w Google Play Store, ale do jej uruchomienia potrzebujemy systemu Android 9.0 Pie. Live Transcribe obecnie dostępna jest w wersji beta i jeśli chcecie zapisać się do testów, musicie odwiedzić tę stronę.

Live Transcribe

Źródło: Android.com

You may also like...