Google inwestuje w nowy mobilny system operacyjny

Google do którego należy Android, zamierza mieć w swym portfolio jeszcze jeden mobilny system operacyjny. Koncern inwestuje więc w platformę KaiOS.

Amerykański koncern Google jest już właścicielem najpopularniejszego systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych. Firma wyznaje jednak zasadę, że od przybytku głowa nie boli, dlatego zainwestowała właśnie 22 mln dolarów w całkowicie nową platformę, która nazywa się KaiOS.

Jest to pozostałość projektu Firefox OS, realizowanego jakiś czas temu przez Mozillę i został opracowany wyłącznie dla telefonów komórkowych. Jednym z pierwszych urządzeń, które na nim funkcjonują jest nowa Nokia 8110, wypuszczona na rynek przez HMD Global. Oprócz tego korzystają z niej także niektóre modele telefonów firmy Micromax oraz chińskiego koncernu TCL.

Inwestycja może przynieść koncernowi z Mountain View wiele korzyści. Android nie nadaje się bowiem dla telefonów komórkowych. Tymczasem urządzenia te są wciąż bardzo popularne i chętnie kupowane, szczególnie w krajach rozwijających się. Opłaty licencyjne zapewnią więc amerykańskiemu koncernowi niemały dochód, jeśli KaiOS uda się spopularyzować.

Na współpracy z Google skorzystają też użytkownicy telefonów. Sebastien Codeville, dyrektor generalny KaiOStech poinformował, że już wkrótce ruszą pracę nad przeniesieniem na tę platformę popularnych aplikacji, takich jak Google Maps, YoutuTube i Google Search. Pojawi się na nią również cyfrowy asystent Google Assistant.

KaiOS

Źródło: Kaiostech.com

You may also like...